Kończą się dotacje z programu „Mój Prąd”

Kończą się dotacje z programu „Mój Prąd”

„Mój Prąd” to program dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, który obniża koszt instalacji fotowoltaicznej o 5 tysięcy złotych. Już dziś wiadomo, że dotacje prawdopodobnie skończą się za kilka miesięcy. Do wzięcia będą pieniądze z innych programów, ale nie będzie to takie proste jak w wyżej wspomnianym programie. Czy w przypadku braku dopłat inwestycja w odnawialne źródła energii jest opłacalna?

Rosnąca popularność programu Mój Prąd

Do połowy lipca ponad 100 tys Polaków złożyło wniosek o dotacje z programu Mój Prąd, a ich liczba stale rośnie. Według informacji podanych przez NFOŚiGW, dwa tygodnie później tych wniosków było o 10 tysięcy więcej. To oznacza, że przy takiej fali popularności programu, pula 200 tys. instalacji wyczerpie się przed końcem tego roku, a najpóźniej na początku przyszłego.

Według informacji podanych przez NFOŚiGW, w dni od poniedziałku do piątku napływa ponad 650 wniosków. W weekend jest to kolejno ok. 200 (sobota) i ok. 300 (niedziela). Choć nabór wniosków w II turze trwa do 18 grudnia 2020 roku, może okazać się, że pula pieniędzy przeznaczonych na instalacje fotowoltaiczne skończy się jeszcze przed ustalonym ostatecznym terminem.

Liczba chętnych na założenie instalacji fotowoltaicznej nie spada. W 2020 roku, a właściwie w jej pierwszej połowie, zostało przyłączonych więcej mikroinstalacji niż w roku poprzednim. 

Zobacz: Nowelizacja ustawy OZE – Nowe propozycje Ministerstwa Klimatu przekazane do opiniowania.

Warunki ubiegania się o dotację „Mój Prąd”

Aby uzyskać dofinansowanie do 5.000 zł z programu Mój Prąd należy:

Zainstalować mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kWp

Instalacja musi być nowa

Podpisać umowę ze spółką energetyczną, która potwierdzi przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci. 

Złożyć wniosek o dofinansowanie przed upływem terminu lub wykorzystania puli 1 000 000 zł.

Wydłużenie wsparcia z programu „Mój Prąd”?

Program Mój Prąd ma niewątpliwie silny wkład w rozwój OZE w Polsce. Dofinansowania znacząco przyczyniły się do poprawy udziału zielonej energii na rynku energii. Budżet przeznaczony na dofinansowania wygenerował rynek o wartości 4 mld zł. 

Obecnie nie wiadomo czy wsparcie ze strony rządu zostanie przedłużone, ale może być wyzwaniem dla małych firm, które przyciągają głównie klientów indywidualnych. Koniec wsparcia może wiązać się ze zmniejszeniem konkurencji na rynku fotowoltaiki. 

Z drugiej strony zainteresowanie inwestycjami w fotowoltaikę może nie spaść, gdyż ceny energii elektrycznej rosną, a od przyszłego roku za prąd będzie doliczana nowa opłata mocowa, która podniesie opłacalność fotowoltaiki, która już teraz bez dofinansowania zwraca się w kilka lat.


Źródło: https://wysokienapiecie.pl/31290-dotacje-fotowoltaiki-z-programu-moj-prad-skoncza-sie-co-dalej/


Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii

Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów realizowanych w ramach Działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Osi Priorytetowej Read more

Wady i zalety instalacji off-grid.

Wybrać instalację on-grid, czy off-grid? Wiele przyszłych prosumentów zadaje sobie to pytanie. O ile powszechnie implementowanym systemem jest on grid, Read more

Szymański: Spadające rachunki za energię elektryczną nie motywują do oszczędzania energii

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more

Półprzezroczyste ogniwa słoneczne – przyszłość dla rolników?

Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *