Gigantyczne prognozy dla rynku fotowoltaiki w 2023

Gigantyczne prognozy dla rynku fotowoltaiki w 2023

Analizy BloombergNEF wskazują, że globalny rynek fotowoltaiki osiąga rekordy. Jako szacowany wolumen mocy w nowych instalacjach PV w tym roku agencja wskazuje 392 GW. To ilość znacząco przewyższająca inne dotychczasowe prognozy.

Firma analityczna BloombergNEF (BNEF) przygotowała nowy raport dotyczący perspektyw globalnego rynku fotowoltaicznego („3Q 2023 Global PV Market Outlook”). Jak zaznacza, rynek ten notuje rekordowe poziomy pod względem wolumenu instalacji oraz cen modułów. Te ostatnie osiągają zaskakująco niskie wartości.

BloombergNEF po raz kolejny zwiększył swoją globalną prognozę przyrostu mocy w instalacjach solarnych w 2023 r. Przewiduje, że w nowych konstrukcjach fotowoltaicznych w bieżącym roku przybędzie 392 GW mocy, co będzie wzrostem o 56 proc. względem roku wcześniejszego.

Wskazany wolumen jest bardzo wysoki w zestawieniu z różnymi wcześniejszymi prognozami. Dla porównania – grupa konsultingowa Wood Mackenzie nie tak dawno szacowała tegoroczny globalny wzrost mocy w fotowoltaice na poziomie 270 GW.


Rozpędzone Chiny

Jak wskazuje BNEF, ogromna skala nowych projektów PV wynikać ma z przyspieszenia inwestycji fotowoltaicznych w Chinach, ale też szybkiego przyrostu na innych silnych rynkach PV. Analitycy zauważają, że w Państwie Środka instalowane są ogromne wolumeny energii słonecznej i coraz wyraźniej widać, że lokalne plany i cele Chin stanowią raczej dolną granicę w zestawieniu z faktycznie realizowanymi inwestycjami.

Ostatnio agencja prognozowała przyrost mocy w PV w 2023 r. w samych Chinach na poziomie około 210 GW. Stwierdziła, że Chiny są największym na świecie rynkiem energii słonecznej i tak będzie do roku 2030.

Istotny w rozwoju globalnego rynku PV jest jednak także wkład m.in. Stanów Zjednoczonych, w których do ekspansji w sektorze fotowoltaiki inwestorów zachęca ustawa o redukcji inflacji (IRA), a także Europy szukającej szybkich sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Sporym indywidualnym rynkiem w tym roku może się okazać Republika Południowej Afryki, która według BNEF może zainstalować 5 GW w fotowoltaice jako odpowiedź na chroniczne przerwy w dostawach energii.

Prognozy przyrostu mocy w PV w 2023 w poszczególnych regionach świata


Rekordowo niskie ceny

Kolejnym mocno widocznym trendem są spadające ceny modułów fotowoltaicznych. Jak wskazuje BNEF, cena standardowych modułów PV osiągnęła w sierpniu br. najniższy w historii poziom 0,15 euro/W. I prognozowane są dalsze spadki do końca roku.

Na tę sytuację duży wpływ ma silna konkurencja wśród chińskich producentów i duże zapasy modułów w Europie. Według szacunków firmy konsultingowej Rystad Energy w lipcu br. w hurtowniach na Starym Kontynencie znajdowały się panele o łącznej mocy około 40 GW. Ich wartość ma wynosić około 7 mld euro.

Jak podane BNEF, producenci polikrzemu, który jest głównym materiałem w wytwarzaniu ogniw i modułów PV, nieco zmniejszyli produkcję, a ceny się ustabilizowały, ale wciąż spodziewana jest ogromna nadpodaż w drugiej połowie 2023 r. W ostatnich miesiącach występowała mocna obniżka cen krzemu. Według raportu PVinsights średnia cena transakcyjna krzemu fotowoltaicznego wyniosła 10,96 dolarów/kg w pierwszym tygodniu czerwca, podczas gdy w sierpniu 2022 r. osiągnęła ona poziom 38,3 dolarów/kg. Także w tym wypadku powodem obserwowanej sytuacji była nadwyżka podaży.

Duży spadek cen paneli fotowoltaicznych z Chin według branżowego stowarzyszenia SolarPower Europe zagraża europejskiemu przemysłowi PV. – Jeżeli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania, sytuacja ta przekreśli europejskie plany budowy strategicznej autonomii w kluczowych sektorach takich jak fotowoltaika – oceniła organizacja.

Źródło: gramwzielone.pl

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Priorytetu II. Region Read more

Nowelizacja prawa energetycznego. Co nowe przepisy oznaczają dla rynku i regulatora?

Ustawa wprowadza szereg prorynkowych i prokonsumenckich rozwiązań, dzięki którym polski rynek energii będzie bardziej konkurencyjny i otwarty na zmiany, jakim Read more

Nowe przepisy dla rynku OZE podpisane przez prezydenta

Wprowadzenie nowej kategorii prosumenta i zwolnienie z pozwolenia na budowę mniejszych instalacji fotowoltaicznych. Między innymi takie przepisy znajdziemy w podpisanej Read more

W Gdańsku powstaną największe pompy ciepła w Polsce

Polska Grupa Energetyczna rusza z kolejnym etapem modernizacji gdańskiej elektrociepłowni. Niebawem Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła wzbogaci się o akumulator ciepła Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *