Czekają nas wyższe rachunki za prąd. Pojawi się nowa opłata w II połowie 2020 roku.

Czekają nas wyższe rachunki za prąd. Pojawi się nowa opłata w II połowie 2020 roku.

Wiele wskazuje na to, że 1 października 2020 roku na naszych rachunkach pojawi się nowa opłata mocowa. Ma być doliczana do opłaty dystrybucyjnej. W skali roku może podnieść wysokość rachunków za energię elektryczną aż o 120 zł.

Gospodarstwa domowe będą obciążone comiesięczną stałą opłatą. W przedsiębiorstwach ta opłata ma zostać doliczona do rzeczywistego zużycia energii w określonych szczytowych godzinach zapotrzebowania na prąd. 

Skąd pomysł na opłatę „mocową”?

W chwili najwyższego zapotrzebowania na energię elektryczną, elektrownie mogą okazać się zbyt mało wydajne, aby nadążyć za potrzebami energetycznymi odbiorców. W czasie wyższego zużycia prądu wymagane jest utrzymanie rezerw prądu, które można wykorzystać w momencie dużego zapotrzebowania. Na to jednak potrzebne są dodatkowe pieniądze.  Środki uzbierane z opłaty „mocowej” będą zasilać elektrownie węglowe. Firmy energetyczne będą otrzymywały dodatkowe pieniądze, które mają za zadanie pokryć koszty utrzymania rezerw mocy. 

Kiedy nowa opłata i ile wyniesie?

Opłata „mocowa” ma wejść w życie 1 października 2020 roku. Przeciętne gospodarstwo domowe najprawdopodobniej będzie musiało liczyć się ze wzrostem rachunków nawet o około 120 zł rocznie. Opłaty za rachunki wzrosną o 8-10%. Firmy także nie unikną dodatkowych kosztów.

Koszta będą uzależnione od :

Czasu zużycia energii

Prognoz dotyczących zapotrzebowania

Prognoz kosztów utrzymania przedsięwzięcia

O dokładnej wielkości opłaty będziemy informowani przez Rząd Regulacji Energetyki. Prezes URE będzie zobowiązany do określenia nowej stawki na określony rok do dnia 30 września. 

Opłata „mocowa”, a przedsiębiorstwa

Firmy będą mogły obniżyć koszt zaopatrzenia w energię elektryczną poprzez zmniejszenie zużycia w godzinach szczytowych. Mogą także zaopatrzyć się w inne źródła energii. 

Prognozy

Wzrost cen energii elektrycznej spowoduje zmiany w preferencji użycia energii. 

Spółki energetyczne domagają się 20-40% podwyżek. Efektem mogą być kolejne podwyżki cen.

Opłata „mocowa” zakładająca wsparcie scentralizowanych źródeł energii może przyczynić się do wzrostu instalacji wytwórczych u przedsiębiorców oraz mikrosieci. Efektem wdrożenia opłaty może być rozwój zdecentralizowanych źródeł energii. Opłata „mocowa” natomiast zakłada wsparcie wielkoskalowego wytwarzania. 


Panele dwustronne (bifacial) czy monofacial?

Klasyczne moduły fotowoltaiczne generują energię elektryczną przez pochłanianie światła tylko z jednej strony.  Jednak na rynku pojawiły się moduły, które Read more

Pierwsza inteligentna dzielnica przyszłości w Berlinie

Szereg inteligentnych rozwiązań energetycznych, w tym produkcja energi przez instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki i pompy ciepła powietrze-woda oraz inteligentny system zarządzania Read more

Polskie paliwo przyszłości – ruszył nowy projekt Ministerstwa Klimatu

Podczas konferencji dnia 7 lipca 2020 r. w Warszawie zostały zaprezentowane podstawowe cele Polskiej Strategii Wodorowej. Tego dnia podpisano także Read more

Magazyny energii – Czy akumulatory przy fotowoltaice mają sens?

Akumulatory są właściwie niezbędne w instalacjach fotowoltaicznych off-grid. Pozwalają przechowywać energię wyprodukowaną w ciągu dnia i wykorzystywać ją w nocy Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *