Czekają nas wyższe rachunki za prąd. Pojawi się nowa opłata w II połowie 2020 roku.

Czekają nas wyższe rachunki za prąd. Pojawi się nowa opłata w II połowie 2020 roku.

Wiele wskazuje na to, że 1 października 2020 roku na naszych rachunkach pojawi się nowa opłata mocowa. Ma być doliczana do opłaty dystrybucyjnej. W skali roku może podnieść wysokość rachunków za energię elektryczną aż o 120 zł.

Gospodarstwa domowe będą obciążone comiesięczną stałą opłatą. W przedsiębiorstwach ta opłata ma zostać doliczona do rzeczywistego zużycia energii w określonych szczytowych godzinach zapotrzebowania na prąd. 

Skąd pomysł na opłatę “mocową”?

W chwili najwyższego zapotrzebowania na energię elektryczną, elektrownie mogą okazać się zbyt mało wydajne, aby nadążyć za potrzebami energetycznymi odbiorców. W czasie wyższego zużycia prądu wymagane jest utrzymanie rezerw prądu, które można wykorzystać w momencie dużego zapotrzebowania. Na to jednak potrzebne są dodatkowe pieniądze.  Środki uzbierane z opłaty “mocowej” będą zasilać elektrownie węglowe. Firmy energetyczne będą otrzymywały dodatkowe pieniądze, które mają za zadanie pokryć koszty utrzymania rezerw mocy. 

Kiedy nowa opłata i ile wyniesie?

Opłata “mocowa” ma wejść w życie 1 października 2020 roku. Przeciętne gospodarstwo domowe najprawdopodobniej będzie musiało liczyć się ze wzrostem rachunków nawet o około 120 zł rocznie. Opłaty za rachunki wzrosną o 8-10%. Firmy także nie unikną dodatkowych kosztów.

Koszta będą uzależnione od :

Czasu zużycia energii

Prognoz dotyczących zapotrzebowania

Prognoz kosztów utrzymania przedsięwzięcia

O dokładnej wielkości opłaty będziemy informowani przez Rząd Regulacji Energetyki. Prezes URE będzie zobowiązany do określenia nowej stawki na określony rok do dnia 30 września. 

Opłata “mocowa”, a przedsiębiorstwa

Firmy będą mogły obniżyć koszt zaopatrzenia w energię elektryczną poprzez zmniejszenie zużycia w godzinach szczytowych. Mogą także zaopatrzyć się w inne źródła energii. 

Prognozy

Wzrost cen energii elektrycznej spowoduje zmiany w preferencji użycia energii. 

Spółki energetyczne domagają się 20-40% podwyżek. Efektem mogą być kolejne podwyżki cen.

Opłata “mocowa” zakładająca wsparcie scentralizowanych źródeł energii może przyczynić się do wzrostu instalacji wytwórczych u przedsiębiorców oraz mikrosieci. Efektem wdrożenia opłaty może być rozwój zdecentralizowanych źródeł energii. Opłata “mocowa” natomiast zakłada wsparcie wielkoskalowego wytwarzania. 


Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii

Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów realizowanych w ramach Działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Osi Priorytetowej Read more

5 powodów, przez które nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną

Na stronach instalatorów systemów fotowoltaicznych można przeczytać o wspaniałych zaletach fotowoltaiki. Każdy instalator próbuje zdobyć jak największą ilość klientów,  często Read more

Jaki jest koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego z instalacją fotowoltaiczną?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu. Jakie są koszty Read more

Produkcja wodoru z farm fotowoltaicznych – Polski elektrolizer wodorowy.

Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *