Czekają nas wyższe rachunki za prąd. Pojawi się nowa opłata w II połowie 2020 roku.

Czekają nas wyższe rachunki za prąd. Pojawi się nowa opłata w II połowie 2020 roku.

Wiele wskazuje na to, że 1 października 2020 roku na naszych rachunkach pojawi się nowa opłata mocowa. Ma być doliczana do opłaty dystrybucyjnej. W skali roku może podnieść wysokość rachunków za energię elektryczną aż o 120 zł.

Gospodarstwa domowe będą obciążone comiesięczną stałą opłatą. W przedsiębiorstwach ta opłata ma zostać doliczona do rzeczywistego zużycia energii w określonych szczytowych godzinach zapotrzebowania na prąd. 

Skąd pomysł na opłatę “mocową”?

W chwili najwyższego zapotrzebowania na energię elektryczną, elektrownie mogą okazać się zbyt mało wydajne, aby nadążyć za potrzebami energetycznymi odbiorców. W czasie wyższego zużycia prądu wymagane jest utrzymanie rezerw prądu, które można wykorzystać w momencie dużego zapotrzebowania. Na to jednak potrzebne są dodatkowe pieniądze.  Środki uzbierane z opłaty “mocowej” będą zasilać elektrownie węglowe. Firmy energetyczne będą otrzymywały dodatkowe pieniądze, które mają za zadanie pokryć koszty utrzymania rezerw mocy. 

Kiedy nowa opłata i ile wyniesie?

Opłata “mocowa” ma wejść w życie 1 października 2020 roku. Przeciętne gospodarstwo domowe najprawdopodobniej będzie musiało liczyć się ze wzrostem rachunków nawet o około 120 zł rocznie. Opłaty za rachunki wzrosną o 8-10%. Firmy także nie unikną dodatkowych kosztów.

Koszta będą uzależnione od :

Czasu zużycia energii

Prognoz dotyczących zapotrzebowania

Prognoz kosztów utrzymania przedsięwzięcia

O dokładnej wielkości opłaty będziemy informowani przez Rząd Regulacji Energetyki. Prezes URE będzie zobowiązany do określenia nowej stawki na określony rok do dnia 30 września. 

Opłata “mocowa”, a przedsiębiorstwa

Firmy będą mogły obniżyć koszt zaopatrzenia w energię elektryczną poprzez zmniejszenie zużycia w godzinach szczytowych. Mogą także zaopatrzyć się w inne źródła energii. 

Prognozy

Wzrost cen energii elektrycznej spowoduje zmiany w preferencji użycia energii. 

Spółki energetyczne domagają się 20-40% podwyżek. Efektem mogą być kolejne podwyżki cen.

Opłata “mocowa” zakładająca wsparcie scentralizowanych źródeł energii może przyczynić się do wzrostu instalacji wytwórczych u przedsiębiorców oraz mikrosieci. Efektem wdrożenia opłaty może być rozwój zdecentralizowanych źródeł energii. Opłata “mocowa” natomiast zakłada wsparcie wielkoskalowego wytwarzania. 


5 powodów, przez które nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną

Na stronach instalatorów systemów fotowoltaicznych można przeczytać o wspaniałych zaletach fotowoltaiki. Każdy instalator próbuje zdobyć jak największą ilość klientów,  często Read more

Jaki jest koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego z instalacją fotowoltaiczną?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu. Jakie są koszty Read more

Produkcja wodoru z farm fotowoltaicznych – Polski elektrolizer wodorowy.

Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą Read more

Neutralność klimatyczna do 2050 roku – strategia UE związana ze zmianami klimatycznymi

Globalne zmiany klimatyczne to rzeczywistość oraz są poważnym problemem dla Europejczyków. W związku z tym Unia Europejska ogłosiła strategię: Neutralność Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *