Ogrzewanie domu klimatyzatorami z funkcją split – czy to się opłaca?

Ogrzewanie domu klimatyzatorami z funkcją split – czy to się opłaca?

Poza podstawową funkcją chłodzenia mieszkania latem coraz więcej klimatyzatorów oferuje możliwość ogrzewania domu w okresach przejściowych, a nawet zimą. Eksploatacja do funkcji grzewczych w ostatecznym rozrachunku nie kosztuje dużo. Czy takie rozwiązanie jest dobrą alternatywą dla drogich pomp ciepła powietrze-woda lub innych systemów grzewczych?

Klimatyzator z funkcją split to nic innego jak pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Jego konstrukcja pozwala nie tylko ochładzać mieszkanie, ale służy też do wspomagania ogrzewania domu. Odpowiednio dobrana moc urządzenia może sprawić, że urządzenie całkowicie pokryje zapotrzebowanie na ciepło budynku. 

Klimatyzator typu split – konstrukcja i zasada działania

Urządzenie cieszy się największą efektywnością utrzymywania odpowiednich parametrów powietrza w domach jednorodzinnych. Składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a dwie jednostki połączone są izolowanymi przewodami, w których płynie czynnik roboczy.

Jednostka zewnętrzna umożliwia bezproblemowy odbiór ciepła. Do tego celu wyposażona została w sprężarkę. Najczęściej umieszcza się ją na ścianie zewnętrznej domu, na dachu lub betonowym podłożu. 

Jednostka wewnętrzna montowana jest w pomieszczeniach, w których będą używane. Wydmuchuje zimne lub ciepłe powietrze ochładzając pomieszczenia latem i wprowadzając ciepło zimą.

Zasadę działania klimatyzacji można porównać do urządzenia, które każdy ma w swoim domu – lodówki, która przepompowuje ciepłe powietrze z wnętrza lodówki na zewnątrz. Odwracając zasadę działania, jednostka zewnętrzna odbierze ciepłe powietrze z zewnątrz i przekaże je do pomieszczenia wewnątrz. Na tej zasadzie zmiany polaryzacji działają klimatyzatory z funkcją grzania.

Opłacalność ogrzewania klimatyzatorem

Zakup i montaż dobrej jakości klimatyzatora typu split z montażem to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Z kolei klimatyzatory multisplit umożliwiają zamontowanie więcej niż jednej jednostki wewnętrznej. 

Warto pamiętać, że wydatek związany z klimatyzatorem może przynieść oszczędności w związku z ogrzewaniem pomieszczeń w okresach przejściowych oraz zimą. W przeciwieństwie do ogrzewania czystym prądem, klimatyzacja pobiera ciepłe powietrze za pomocą sprężarki. W związku z tym, koszty mogą być o 60-80% niższe niż w przypadku grzejników elektrycznych.

Należy pamiętać, że ostateczny koszt ogrzewania klimatyzatorem zależy także od indywidualnych preferencji użytkownika i może zależeć od ustawionego poziomu temperatury pomieszczenia, ocieplenia budynku oraz usytuowania nieruchomości (wiatr, nasłonecznienie itp.).

Ogrzewanie klimatyzacją, a aspekt ekonomiczny

Ogrzewanie klimatyzacją jest zdecydowanie tańsze niż w przypadku ogrzewania prądem, ale niekoniecznie porównując do innych form ogrzewania. W jednym urządzeniu dostajemy narzędzie, które będzie przydatne przez cały rok. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na formę ogrzewania domu?

Dostęp do innych, tańszych źródeł ogrzewania

Koszt zakupu i eksploatacji

Komfort użytkowania

Funkcjonalność urządzeń

Ekologia – generowanie smogu i innych zanieczyszczeń

Miesięczne rachunki za ogrzewanie klimatyzatorem można obliczyć na podstawie danych z karty katalogowej urządzenia. Do tego celu potrzebny będzie odczyt poboru mocy. Zakładając moc grzewczą na poziomie 3.8 kW, ogrzejemy pomieszczenie  o powierzchni około 35 m2, gdyż zakłada się, że urządzenie o mocy 1kW odpowiada schłodzeniu lub ogrzaniu około 10 m2. Pobór mocy klimatyzatora według karty katalogowej wynosi 900 W. Przy założeniu działania klimatyzatora przez 7 godzin dziennie przyjdzie nam zapłacić około 4 zł. 

Wady i zalety ogrzewania klimatyzatorami

Zalety:

Klimatyzator nie generuje zanieczyszczeń

Możliwość zastosowania filtrów kurzu, roztoczy, alergenów itp.

Szybka reakcja po włączeniu – nagrzewanie już po 5 minutach od włączenia

Urządzenie, z którego możemy korzystać przez cały rok: do ogrzewania i chłodzenia

Wady:

Konieczność dopasowania wydajności klimatyzatorów do budynku w momencie zakupu

Regularne serwisowanie

Cena: Dobrej klasy klimatyzatory to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Koszt wzrasta wraz z ilością zastosowanych jednostek

Spadek wydajności ogrzewania przy mroźnych zimach (spadek wskaźnika COP wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej)

Słyszalny i odczuwalny podmuch wiatru

Klimatyzacja typu split + fotowoltaika

Klimatyzator w połączeniu z fotowoltaiką to sposób na ograniczenie rachunków za zużycie energii elektrycznej przeznaczonej nie tylko na ogrzewanie i ochładzanie. Wyprodukowaną energię możemy zasilić także urządzenia użytku domowego (komputer, światła, pralka itp). Im większa instalacja, tym niższy koszt całej instalacji w przeliczeniu na 1 kW położonych paneli fotowoltaicznych.

Podsumowanie

Ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych i okresach niższych mrozów może okazać się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką. Doskonale spisze się jako dodatkowe źródło ciepła. Oprócz chłodzenia i ogrzewania wytwarzają powietrze pozbawione zanieczyszczeń. Jednostki zewnętrzne wyposażone są w filtry pochłaniające kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać o ich regularnym serwisowaniu. 


Turbina nie tak straszna, jak ją malują

Zawsze tam, gdzie ma pojawić się turbina wiatrowa, jak grzyby po deszczu mnożą się ostrzeżenia, że jej działalność wpłynie negatywnie Read more

Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii

Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów realizowanych w ramach Działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Osi Priorytetowej Read more

5 powodów, przez które nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną

Na stronach instalatorów systemów fotowoltaicznych można przeczytać o wspaniałych zaletach fotowoltaiki. Każdy instalator próbuje zdobyć jak największą ilość klientów,  często Read more

Jaki jest koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego z instalacją fotowoltaiczną?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu. Jakie są koszty Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *