Odliczanie ulgi termomodernizacyjnej w PIT

Odliczanie ulgi termomodernizacyjnej w PIT

W deklaracji podatkowej znajduje się odliczenie – ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona odliczyć w PIT do 53 tys. zł wydatków z racji termomodernizacji budynku. Ulgą termomodernizacyjną objęte są także instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Kto może odliczyć ulgę? Jakich budynków dotyczy ulga? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdują się w artykule.


Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają się według skali podatkowej 17% i 32%,  podatku liniowego 19% oraz osoby, które opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Ile zwrotu podatku?

Według skali podatkowej: 17% – do 9.010 zł zwrotu; 32% – do 16.960 zł zwrotu

Podatek liniowy: 19% – do 10.070 zł zwrotu

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Limit jest związany z podatnikiem, a nie przedsięwzięciem i wynosi 53.000 zł. W przypadku współwłasności (dotyczy również małżonków) ta kwota wzrasta dwukrotnie, gdyż każdy z nich może odliczyć poniesione wydatki osobno. 

 Wymagania

Aby skorzystać z ulgi należy:

Rozpocząć termomodernizację budynku,

Dokonywać zakupu towarów i usług objętych ulgą termomodernizacyjną,

Zachować okres do 3 lat od rozpoczęcia do ukończenia przedsięwzięcia,

Odliczać wydatki na bieżąco, za każdy rok w deklaracji rocznej PIT

Odliczać tylko wydatki poniesione przez podatnika (np. nie można odliczyć kosztów, które zostały dofinansowane przez NFOŚiGW – np. program „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”)

W rozliczeniu przedstawić faktury opłacone osobiście

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wiele produktów oraz usług związanych z remontem budynku jednorodzinnego. W wykazie znajdują się takie pozycje jak ekologiczne systemy grzewcze (np. pompa ciepła), materiały budowlane docieplające, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, stolarka okienna i drzwiowa, wentylacja mechaniczna z rekuperacją oraz usługi związane z montażem tych produktów.

Pełny wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych znajduje się pod tym adresem:

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180002489

Ulga termomodernizacyjna + Mój prąd = szybszy okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej

Oprócz ulgi termomodernizacyjnej na instalację fotowoltaiczną można skorzystać dodatkowo z programu “Mój Prąd”. Więcej informacji znajdziesz klikając tutaj: Kończą się dotacje z programu Mój Prąd.

Wady i zalety instalacji off-grid.

Wybrać instalację on-grid, czy off-grid? Wiele przyszłych prosumentów zadaje sobie to pytanie. O ile powszechnie implementowanym systemem jest on grid, Read more

Szymański: Spadające rachunki za energię elektryczną nie motywują do oszczędzania energii

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more

Półprzezroczyste ogniwa słoneczne – przyszłość dla rolników?

Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *