Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?
Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do dotacji będzie można zgłosiś inwestycje dokonane od 1 lutego 2020 roku. Na razie nie wiadomo jednak, jaka będzie wysokość tego dofinansowania. Zasady będą inne niż w poprzednich naborach. Zmieni się też źródło finansowania.

Mój Prąd 3.0 będzie finansowany z funduszy unijnych, a nie jak dotychczas z krajowych. To nie koniec zmian. Zamiast dotacji do 5 tys. zł dofinansowanie ma zależeć od “zakresu rzeczowego inwestycji” – zapowiedział wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Nie opublikowano jeszcze programu, więc nie wiadomo, jaki poziom dofinansowania zostanie zaproponowany. Premiowana będzie autokonsumpcja produkowanej energii.

Nie ulegnie zmianie moc dofinansowanych instalacji fotowoltaicznych. Tak jak w poprzednich edycjach Mojego Prądu – będzie to 2-10 kW. Dofinansowanie dostaną inwestycje już podłączone do sieci OSD. Co ważne, o dofinansowanie będą mogły ubiegać się instalacje założone jeszcze w ubiegłym roku, ale po 31 stycznia. “Koszty kwalifikowane liczą się od 1 lutego 2020 roku” – podał Mirowski.

Dodatkowe elementy w programie Mój Prąd 3.0

– To program przyjazny dla użytkownika. Jednak w trzeciej edycji jego dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dodatkowe elementy to: punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. Dodatkowy nacisk ma zostać położony na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej.

Z zapowiedzi NFOŚiGW wynika, że dodatkowe elementy będą premiowane, ale nie obowiązkowe.

Dofinansowanie z „Mojego Prądu” trafi do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. “Osoby te będą mogły skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej” – podano w komunikacie.

Jaki będzie poziom dofinansowania?

Z nieoficjalnych informacji rynkowych wynika, że poziom dofinansowania fotowoltaiki może ulec zmianie. A to dlatego, że od czasu uruchomienia programu Mój Prąd koszty fotowoltaiki spadły o około 15 procent., co wynika z megatrendu. Szybki rozwój tej technologii powoduje stadek kosztów. Pod uwagę brane jest też uzależnienie dotacji od mocy instalacji, byłoby to kilkaset złotych od 1 kW.

– Program Mój Prąd cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Dzięki niemu nasz kraj przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 roku – mówił minister Kurtyka.

Szczegóły trzeciej edycji programu „Mój Prąd” wraz z przewidywanym budżetem na jego realizację zostaną podane wkrótce. Nabór planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania pieniędzy.
Źródło: wysokienapiecie.pl

Dlaczego nie warto wybierać mikrofalowników zamiast falownika?

Na rynku fotowoltaicznym znajdują się dwa głównie stosowane rozwiązania przekształcające energię wyprodukowaną przez moduły fotowoltaiczne (DC) w prąd zmienny. Są Read more

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, a polikrystaliczne – różnice.

Na rynku paneli fotowoltaicznych znajduje się wiele różnych urządzeń o różnych wymiarach oraz mocy. Zasadniczo jednak produkowane są trzy główne Read more

Fotowoltaika – wady i zalety produkcji energii ze słońca

Rynek odnawialnych źródeł energii, a w szczególności produkcji energii ze słońca zyskuje coraz większą popularność. Jednak zawsze przed podjęciem każdej Read more

Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych w temacie zawodów przyszłości

17 marca 2021 r. odbyło się spotkanie zawodoznawcze online z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych. Spotkanie prowadziła pani Irena Jagiełło dyrektorze Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *