Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, a polikrystaliczne – różnice.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, a polikrystaliczne – różnice.

Na rynku paneli fotowoltaicznych znajduje się wiele różnych urządzeń o różnych wymiarach oraz mocy. Zasadniczo jednak produkowane są trzy główne rodzaje modułów fotowoltaicznych, które dzielą się na monokrystaliczne i polikrystaliczne oraz amorficzne. Zastanawiasz się, czym się od siebie różnią? Jak je rozróżnić? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania. 

Zasada działania fotowoltaiki jest we wszystkich panelach właściwie taka sama, niezależnie od rodzaju modułu. W skrócie: instalacja fotowoltaiczna przechwytuje energię ze Słońca, a następnie przemienia ją w energię elektryczną. Od strony technicznej, z cząsteczek światła (fotonów) wytrącone zostają elektrony, które zostaną następnie zebrane w celu wytworzenia energii elektrycznej. 

Samo ogniwo fotowoltaiczne przełożone jest co najmniej jedną warstwą półprzewodnika (najczęściej krzemu). Światło pochłaniane jest przez krzem, wybijając tym samym elektrony, które zostają zmuszone do ruchu zwanym przepływem prądu elektrycznego. Powstają odwrotnie naładowane pola elektryczne, których potencjał wzrasta. Ogniwa fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć energię elektryczną o niskim napięciu, dlatego jedna bateria składa się od kilkunastu do kilkudziesięciu ogniw połączonych szeregowo.

Jak odróżnić panele monokrystaliczne od polikrystalicznych?

Różnice między panelami fotowoltaicznymi monokrystalicznymi, a polikrystalicznymi można dostrzec gołym okiem. Te pierwsze charakteryzują się ściętymi oraz zaokrąglonymi rogami, gdyż wycina się je z walca. Ponadto odznaczają się czarnym kolorem. Ogniwa polikrystaliczne mają najczęściej barwę niebieską oraz są idealnie kwadratowe.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne

Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie rodzaj baterii fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne zostały wykonane z ogniw powstałych z dużego monokryształu krzemu. Charakteryzują się największą sprawnością spośród wszystkich rodzajów panel. Ich wadą jest najwyższa spośród wymienionych rodzajów paneli cena.  
Ich sprawność kształtuje się średnio na poziomie 15-19% (maksymalna osiągnięta wydajność ogniw wynosi 25,6%). Obecnie są uważane za najlepsze z możliwych opcji. Szczególnie w przypadku gdy dysponujemy małym dachem, inwestycja w panele monokrystaliczne będzie najlepszym rozwiązaniem.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne

Jeszcze nie tak dawno panele polikrystaliczne były najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku. Wraz z rozwojem technologii i obniżeniem się cen paneli monokrystalicznych, panele polikrystaliczne zaczynają być zastępowane przez ich wydajniejszego „brata”. Charakteryzują się niższą sprawnością niż panele monokrystaliczne, ale również cena jest niższa co sprawia, że nadal mogą być warte rozpatrzenia.

Niższa skuteczność paneli polikrystalicznych sprawia, że musimy zastosować więcej ogniw, aby uzyskać tę samą moc. Charakteryzują się sprawnością na poziomie 14-16%. Ich wydajność wynika między innymi z mniejszej swobody ruchu elektronów wynikającej z łączenia kryształów oraz ich czystości.

Średni koszt panelu polikrystalicznego jest o 15% niższy niż monokrystalicznego. Różnica mocy wynosi 11%.

Cena paneli polikrystalicznych wynika z kilku czynników. Są to przede wszystkim łatwiejszy proces produkcji oraz mniejsza ilość odpadów. 

Panele amorficzne

Budowa paneli amorficznych różni się od paneli mono- i polikrystalicznych. Polega na osadzaniu cienkich warstw krzemu na powierzchni innego materiału. To najoszczędniejszy sposób produkcji paneli słonecznych, jednak charakteryzują się najniższym poziomem sprawności w porównaniu do paneli mono- i polikrystalicznych. Z racji ich niskiej sprawności (6-10%) najczęściej wykorzystuje się je w drobnej elektronice, np zegarkach. 

Estetyka

Jest jeszcze jeden czynnik, dla niektórych bardzo ważny, który wpływa na podjęcie decyzji o rodzaju paneli fotowoltaicznych – wygląd. 
Panele polikrystaliczne charakteryzują się najczęściej niebieskim, odblaskowym kolorem. Z tego względu panele polikrystaliczne większość klientów uważa za mniej estetyczne. Panele monokrystaliczne w kolorze czarnym często lepiej zgrywają się z innymi elementami budynku. „O gustach się nie dyskutuje”, dlatego zostawiam Was samych z decyzją o wyborze paneli pod kątem estetyki.

Podsumowanie

Gdy powierzchnia instalacji jest wystarczająca, panele polikrystaliczne są tańszym rozwiązaniem. Jeśli jednak ilość powierzchni jest niewystarczająca lub powierzchnię ograniczają zacienienia, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w panele monokrystaliczne.  
Problem zacienienia można rozwiązać zakupując mikroinwertery lub zmniejszając instalację. Informacje na ten temat można przeczytać tutaj: Jak zacienienie wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Dlaczego nie warto wybierać mikrofalowników zamiast falownika?

Na rynku fotowoltaicznym znajdują się dwa głównie stosowane rozwiązania przekształcające energię wyprodukowaną przez moduły fotowoltaiczne (DC) w prąd zmienny. Są Read more

Fotowoltaika – wady i zalety produkcji energii ze słońca

Rynek odnawialnych źródeł energii, a w szczególności produkcji energii ze słońca zyskuje coraz większą popularność. Jednak zawsze przed podjęciem każdej Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *