Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na fotowoltaikę, gdy czekasz na dotację z Mojego Prądu

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na fotowoltaikę, gdy czekasz na dotację z Mojego Prądu

Około 100 tys. Polaków czeka na dotację z programu Mój Prąd. Jednocześnie zaczął się czas rozliczania podatku dochodowego za ubiegły rok. Część prosumentów stanęła przed dylematem, jak w tej sytuacji mają odpisać panele fotowoltaiczne w zeznaniu podatkowym. Uwzględniać dotację, na którą czekają, czy nie?

“W 2020 roku roku nabyliśmy z małżonkiem panele fotowoltaiczne, w listopadzie złożyliśmy wniosek o dotację z program Mój Prąd. Wniosek jest zarejestrowany i oczekuje na rozpoczęcie procesu weryfikacji. Kasy pewnie w programie nie wystarczy, ale.. rodzi się pytanie, czy aby możemy skorzystać z ulgi podatkowej na całość wydatkowanej na ten cel kwoty, czy całość minus 5 tys. zł? A co, jeśli kasy w programie zabraknie (a wiemy, że zabraknie)?” – takie pytanie przysłała czytelniczka portalu WysokieNapiecie.pl. W podobnej sytuacji jest wiele osób w Polsce. Na rozpatrzenie wniosku o dotację do 5 tys. zł z programu Mój Prąd czeka około 100 tys. prosumentów. “Ze względu na dużą liczbę wniosków złożonych w II naborze procedowanie prawidłowo złożonego wniosku wynosi ok. 4 – 5 miesiące. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość” – czytamy na rządowej stronie. W dodatku wniosków jest więcej niż dostępnych funduszy. Nie wiadomo więc, czy wszyscy, którzy złożyli wniosek w terminie, dostaną dotację.

Można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Trzeba pamiętać, że panele fotowoltaiczne można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Ulga termomodernizacyjna przysługuje na podatnika i wynosi 53 tys. zł. To oznacza, że w przypadku małżonków na każdego z nich oddzielnie przypada po 53 tys. zł odpisu. Kwota nie zależy od liczby prowadzonych inwestycji czy posiadanych domów. Z możliwości odliczenia mogą skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej, jednolitej stawki 19 proc. oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Muszą być właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, w którym dokonano inwestycji termomodernizacyjnej. Jeżeli podatnik nie prawa własności do nieruchomości, a jedynie jest jej posiadaczem, najemcą, wówczas nie może skorzystać z odliczenia. Z ulgi termomodernizacyjnej nie można też skorzystać w przypadku budynku w budowie. Odliczenie dotyczy domów już wybudowanych.

Jak odliczyć panele fotowoltaiczne z dotacją, która jeszcze nie przyszła

Osoby, które dopiero czekają na dotację z programu Mój Prąd, powinny odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2020 rok całość poniesionych kosztów, na które mają faktury – obejmuje to koszt instalacji fotowoltaicznej i usługi jej montażu. Natomiast jeśli otrzymają dotację, to trzeba będzie uwzględnić jej kwotę w dochodach za 2021 rok. To oznacza, że otrzymaną w 2021 roku dotację 5 tys. zł z programu Mój Prąd, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu za 2021 rok, w przyszłym roku.

Formularz PIT-0

W rocznych zeznaniach podatkowych i w załącznikach do tych zeznań podatnicy nie wymieniają wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wskazują jedynie kwotę odliczenia. W PIT/O kwotę wskakują w części B „Odliczenia od dochodu (przychodu)” w wierszu 6 „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. Natomiast przykładowo w zeznaniu PIT–37 kwota ulgi termomodernizacyjnej jest wykazywana w części E „Odliczenia od dochodu”, gdzie wpisywana jest jedna zbiorcza kwota przysługująca z tytułu wszystkich odliczeń od dochodu wykazanych w części B załącznika PIT/O. Podatnicy wpisują ją w pozycji 108 (podatnik) i 109 (małżonek).

Terminy

Kwotę ulgi można rozliczyć przez 3 kolejne lata. Dowodem są faktury z odpowiednią datą. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień sprzedaży określony na fakturze VAT. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii

Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów realizowanych w ramach Działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Osi Priorytetowej Read more

Szymański: Spadające rachunki za energię elektryczną nie motywują do oszczędzania energii

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych w temacie zawodów przyszłości

17 marca 2021 r. odbyło się spotkanie zawodoznawcze online z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych. Spotkanie prowadziła pani Irena Jagiełło dyrektorze Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *