Dlaczego nie warto wybierać mikrofalowników zamiast falownika?

Dlaczego nie warto wybierać mikrofalowników zamiast falownika?

Na rynku fotowoltaicznym znajdują się dwa głównie stosowane rozwiązania przekształcające energię wyprodukowaną przez moduły fotowoltaiczne (DC) w prąd zmienny. Są to Falowniki oraz mikrofalowniki. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od kilku czynników, o których mowa w dalszej części artykułu.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Moduły fotowoltaiczne za pomocą słońca produkują prąd stały, który należy przekształcić po to, aby można było go stosować w gospodarstwie domowym i przesłać nadwyżki do sieci. Tym zadaniem zajmują się falowniki lub mniej popularne mikrofalowniki. 

Czym różnią się mikrofalowniki od falowników?

Właściwie mikrofalowniki (mikroinwertery) i falowniki działają w ten sam sposób, z tą różnicą, że mikrofalownik to najmniejszy rodzaj inwertera. Współpracuje on wyłącznie z jednym modułem. Prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny dla każdego panelu z osobna. 

Co jest bardziej opłacalne?

Zazwyczaj dla większości instalacji fotowoltaicznych najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest montaż tradycyjnego falownika. Są jednak sytuacje, w których można rozważyć użycie mikrofalowników:

  • Niska moc instalacji fotowoltaicznej
  • Zacienienie modułów fotowoltaicznych
  • Wymagający dach (konieczność położenia paneli pod innym kątem i azymutem)

Główne zalety mikrofalowników

Do zalet stosowania mikrofalowników zaliczamy przede wszystkim możliwość stworzenia małych instalacji fotowoltaicznych, w których skład wchodzi zaledwie kilka modułów PV. 
W przypadku wymagających dachów, gdzie występuje konieczność położenia paneli pod innym kątem i azymutem, inwestycja w mikrofalowniki zaczyna nabierać sensu, a w szczególności jeśli na części paneli występuje zacienienie. 
W sytuacji 7% zacienienia dodatkowy uzysk energii z paneli nie przekroczy 1%, ale już przy 25% zacienieniu mikroinwertery szczycą się 4,3% wyższymi uzyskami niż w przypadku tradycyjnego falownika.
Zaletą mikrofalowników jest także możliwość monitorowania produkcji energii elektrycznej z każdego modułu osobno. Ponadto chęć rozbudowania istniejącej już instalacji fotowoltaicznej o kilka modułów dla mikrofalowników nie stanowią żadnego problemu. Po prostu podpinasz moduł z mikroinwerterem i gotowe.

Główne wady mikroinwerterów

Mikroinwertery są montowane pod modułami fotowoltaicznymi. Są w związku z tym narażone na bardzo trudne i zmieniające się warunki atmosferyczne. W Polskich warunkach obudowa urządzenia może nagrzać się do 80 stopni C. co wpływa przede wszystkim negatywnie na awaryjność systemu (są nawet 10 razy bardziej waryjne niż tradycyjne falowniki). 

Również nie należy zapomnieć o zwiększonym ryzyku awarii instalacji fotowoltaicznej spowodowanym bardzo dużą ilością komponentów. Wymiana w tym wypadku jest trudniejsza. 

Kolejną wadą jest brak możliwości rozbudowania systemu o magazyn energii, gdyż nie współpracują z akumulatorami litowo-jonowymi, oraz o 2% niższa sprawność w porównaniu do falowników. Ponadto należy się liczyć z dwukrotnie większym ryzykiem pożaru. 

Nawet dwukrotnie wyższa cena średniej wielkości instalacji w przeliczeniu na 1 kWh to coś, przy czym nie powinniśmy przejść obojętnie. Już instalacja o wielkości 3 kW zwraca się zdecydowanie dłużej niż w przypadku zastosowania tradycyjnego falownika.

Jest jeszcze jedna wada takich systemów – emitowanie fal radiowych, które mogą zakłócić działanie w komunikacji bezprzewodowej, radia, i TV.

Nasza firma ze względu na dużą ilość wad systemu zaleca stosowanie mikrofalowników jedynie tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Ważne jest to, aby przed podjęciem decyzji konsultować się w tych sprawach z doświadczonymi fachowcami. Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz do Nas!


Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, a polikrystaliczne – różnice.

Na rynku paneli fotowoltaicznych znajduje się wiele różnych urządzeń o różnych wymiarach oraz mocy. Zasadniczo jednak produkowane są trzy główne Read more

Fotowoltaika – wady i zalety produkcji energii ze słońca

Rynek odnawialnych źródeł energii, a w szczególności produkcji energii ze słońca zyskuje coraz większą popularność. Jednak zawsze przed podjęciem każdej Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *