“Zielony Samochód”, “eVAN”, “Koliber” – dopłaty do aut elektrycznych i ładowarek z NFOŚiGW

“Zielony Samochód”, “eVAN”, “Koliber” – dopłaty do aut elektrycznych i ładowarek z NFOŚiGW

Nadchodzi likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który miał za zadanie dopłacać do zakupu aut elektrycznych. W to miejsce NFOŚiGW szykuje program “Zielony samochód”, który dofinansuje zakup osobowych aut elektrycznych. Ponadto pojawi się program “eVAN” oraz “Koliber”, które wspomogą finansowanie zakupu elektrycznych samochodów dostawczych oraz elektryczne taksówki.

“Zielony samochód” 

Jak możemy wyczytać na stronie NFOŚiGW, celem programu “Zielony samochód” jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć obniżających zużycie energii i paliw w transporcie. Zadaniem programu jest wsparcie zakupu pojazdów elektrycznych przeznaczonych do celów prywatnych.

Aby ubiegać się o dofinansowanie na zakup auta elektrycznego (M1) należy spełnić następujące warunki:

  • Pojazd elektryczny musi wykorzystywać do napędu tylko i wyłącznie energię elektryczną.
  • Auto musi być fabrycznie nowe. Nie może być przed zakupem zarejestrowane.
  • Samochód nie może służyć w celach prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Cena pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć kwoty 125 tys zł.
  • Dofinansowanie nie może przekroczyć 15% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia i nie więcej niż 18 750 zł

Program “Zielony samochód” ma być odpowiedzią na zlikwidowany Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Pieniądze z poprzedniego funduszu oraz jego obowiązki (m.in. rozwój biopaliw, wodoru, aut elektrycznych, CNG, LNG) trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 Likwidacja FNT wynikła z potrzeby “odbiurokratyzowania” koncepcji funduszu, gdyż była zbyt skomplikowana mimo, że ten nie wydał jeszcze ani złotówki na wsparcie, a projekt od strony formalnej był już gotowy.  

Fundusz na cel związany z dofinansowaniem aut elektrycznych przeznaczył do 37.5 mln zł. Dofinansowanie ma być udzielane w formie dotacji.

Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w formie elektronicznej do 31.07.2020r. lub do wyczerpania środków alokacji.


Inne programy dofinansowania zakupu pojazdów elektrycznych 

Program “Zielony samochód” to nie ostatnie dofinansowanie związane z zakupem pojazdów elektrycznych planowane przez NFOŚiGW. Fundusz uruchomił również dwa programy oznaczone jako priorytetowe. Są to programy “eVAN” oraz “Koliber”, które wspomogą zakup/leasing samochodów w pełni elektrycznych oraz zakup ładowarek naściennych o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Przedsiębiorcy planujący zakup elektrycznego samochodu dostawczego mogą uzyskać aż do 30% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 70 tys zł. na zakup bądź leasing pojazdów elektrycznych. Ponadto fundusz planuje pokryć aż do 50% kosztów na zakup punktu ładowania mocy do 22kW. 

Podmioty zajmujące się przewozem osób mogą uzyskać dofinansowanie w formie dotacji (do 20% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 25 tys. zł) oraz pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych. 

Wnioski o dofinansowanie można składać do 31.07.2020r.
Rząd dopłacił tylko 2 mln zł do aut elektrycznych i 300 mln zł do aut spalinowych
Pierwszy salon Tesli w Polsce

W 2020 roku rządowe dopłaty do zakupu aut elektrycznych kosztowały budżet 2 mln zł. W tym czasie, przyznane naprędce, ulgi Read more

Ikona elektromobilności już w Polsce – nowy salon Tesli w Polsce
Pierwszy salon Tesli w Polsce

Gdy kilka dni temu samochody elektryczne Tesla 3 i Tesla S otrzymały spolszczenie interfejsu, zaczęły pojawiać się rozważania na temat Read more

Polskie paliwo przyszłości – ruszył nowy projekt Ministerstwa Klimatu

Podczas konferencji dnia 7 lipca 2020 r. w Warszawie zostały zaprezentowane podstawowe cele Polskiej Strategii Wodorowej. Tego dnia podpisano także Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *