Polskie paliwo przyszłości – ruszył nowy projekt Ministerstwa Klimatu

Polskie paliwo przyszłości – ruszył nowy projekt Ministerstwa Klimatu

Podczas konferencji dnia 7 lipca 2020 r. w Warszawie zostały zaprezentowane podstawowe cele Polskiej Strategii Wodorowej. Tego dnia podpisano także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa  na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. Co to oznacza dla Polski? Więcej szczegółów w artykule.

Do rzeczy. Głównymi celami „Strategii Wodorowej Polski do 2030 r.” będą:

„Stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych”– W 2030 roku planowane jest wykorzystanie 2-4 GW mocy z OZE do produkcji wodoru. Plany są ogromne: do tego czasu miałyby powstać fabryki ogniw wodorowych oraz elektrolizerów oraz przynajmniej jedna elektrociepłownia wykorzystująca wodór jako jedno z paliw.

„Wzmocnienie roli wodoru w budowaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego” – Największa produkcja wodoru z elektrolizerów zgromadzonych w strefie offshore ma być wytwarzana na północy. Rozważane jest także powstanie autostrady wodorowej Północ-Południe.

„Wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego” – Minister zakłada utworzenie około 15 stacji tankowania wodorem. Priorytetowo wodór ma być wykorzystywany do transportu ciężarowego. W planach jest także produkcja i wykorzystanie pierwszych lokomotyw na wodór oraz autobusów.

„Przygotowanie nowych regulacji dla rynku wodoru” – Regulacje mają dotyczyć obrotu, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru w gospodarce.

Inwestycja w paliwa wodorowe ma przyczynić się przede wszystkim do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń. 

Zastosowanie wodoru jako paliwa w transporcie niesie za sobą wiele korzyści. Ograniczone zostanie wykorzystanie rzadkich metali do produkcji akumulatorów (auta elektryczne). Ponadto czas tankowania będzie wynosił do kilku minut, co w przypadku akumulatorów jest trudne do wykonania. Zbiornik z wodorem charakteryzuje się także mniejszą objętością zbiornika niż pojazdy elektryczne.

Polska strategia wodorowa ma być gotowa i przekazana do rozpatrzenia Radzie Ministrów przed końcem 2020 roku. Konsultacje publiczne mają odbyć się już jesienią.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Produkcja wodoru z farm fotowoltaicznych – Polski elektrolizer wodorowy.

Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą Read more

Ikona elektromobilności już w Polsce – nowy salon Tesli w Polsce
Pierwszy salon Tesli w Polsce

Gdy kilka dni temu samochody elektryczne Tesla 3 i Tesla S otrzymały spolszczenie interfejsu, zaczęły pojawiać się rozważania na temat Read more

“Zielony Samochód”, “eVAN”, “Koliber” – dopłaty do aut elektrycznych i ładowarek z NFOŚiGW

Nadchodzi likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który miał za zadanie dopłacać do zakupu aut elektrycznych. W to miejsce NFOŚiGW szykuje program Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *