Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych w temacie zawodów przyszłości

Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych w temacie zawodów przyszłości

17 marca 2021 r. odbyło się spotkanie zawodoznawcze online z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych. Spotkanie prowadziła pani Irena Jagiełło dyrektorze zarządzającym w firmie Energyeco sp. z o. o. w temacie fotowoltaicznych rozwiązań i o zawodach przyszłości. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali wykładu jak i zadawali pytania na temat rozwiązań dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych na dachach budynków jak i z trackerami czyli z ruchomymi panelami słonecznymi.

7 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI

1 Inżynier monter
Branża fotowoltaiczna z miesiąca na miesiąc rozwija się coraz szybciej. Montaż konstrukcji na dachach, paneli fotowoltaicznych, inwerterów w garażach i łączenie tego wszystkiego w jeden system to ewidentnie ścieżka przyszłości. Tak samo jest z farmami PV i wiatrowymi popyt na nie stale rośnie, a wraz z popytem potrzebna jest coraz większa gama serwisu.

2 Prezes
Jak serwis i montaż jest ważnym czynnikiem firmy tak samo ważnym czynnikiem są ludzie tym sterujący. Ludzie znający się na finansach i zarządzaniu jak i posiadający wiedzę w zakresie swojej specjalizacji firmowej jaką w naszym przypadku jest prężnie rozwijająca się fotowoltaika. Znajomość rynku firm działających w zakresie odnawialnych źródeł energii to podstawa sukcesu.

3 Developer IT


Tak jak w innych sektorach biznesu tak i tu dobry Informatyk to podstawa firmy w dzisiejszych czasach. Developer w firmie to bardzo ważna pozycja techniczna gdyż taka osoba powinna znać się nie dość że na programowaniu oraz na biznesie jak i posiadać wiedzę z podstawy elektryki i elektroniki. Musi rozumieć firmę z strony biura i ją wspierać najlepiej jak potrafi. W tej branży liczy się wszystko. Rozumienie sieci internetowej czy jej instalacja jak też administrowanie i instalacja systemów PV z sieci internetowej to też zadania które developer IT w firmie fotowoltaicznej powinien umieć.

4 Sprzedawca rozwiązań PV
Praca w dziale handlowym to kolejny z fundamentów firmy. Dobry sprzedawca zachęci klienta do zakupu rozwiązań firmy i ich instalacji. Osoba na tym stanowisku powinna być komunikatywna, a także posiadać wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. W naszej profesji biznesowej sprzedawca powinien rozwijać wiedzę gdyż pracuje w dynamicznym, bardzo zmieniającym się środowisku.

5 Inżynier mechanik
Inżynier jest bardzo przyszłościowym i ważnym zawodem gdyż rozwój nowych technologii powoduje zwiększenie popularności nowoczesnych zawodów. Jednak tradycyjne metody elektryki, mechaniki i hydrauliki będą potrzebne zawsze, a ich popularność spada przy czym rośnie na nie popyt.

6 WindykatorW tym zawodzie potrzeba siły charakteru oraz umiejętności komunikacji z zadłużonym klientem. Osoba na takim stanowisku musi działać z zasadami i zgodnie z prawem. W swych działaniach planować skuteczny proces windykacji. Ten zawód będzie funkcjonował jeszcze przez wiele lat, z uwagi na różne potrzeby biznesowe.

7 Konserwator systemów PV


To praca wymagająca wielu kompetencji i w długim okresie będzie na nią duże zapotrzebowanie. Praca ta polega na konserwacji i monitoringu oraz znajomości funkcjonowania wszelkich instalacji PV. Pracownik ma do dyspozycji sprzęt monitorujący całego systemu zamontowanego w firmie. Zakres obowiązków obejmuję monitorowanie usterek i zarządzanie naprawami na farmach fotowoltaicznych, dużych instalacjach PV oraz domowych instalacjach fotowolotaicznych.

Artykuł wykonali: Irena Jagiełło, Tomasz Litwińczuk

Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii

Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów realizowanych w ramach Działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Osi Priorytetowej Read more

Szymański: Spadające rachunki za energię elektryczną nie motywują do oszczędzania energii

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *