Produkcja wodoru z farm fotowoltaicznych – Polski elektrolizer wodorowy.

Produkcja wodoru z farm fotowoltaicznych – Polski elektrolizer wodorowy.

Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą dla innych paliw, przede wszystkim w sektorze transportowym. Nadprodukcja z fotowoltaiki ma być przekształcana na wodór.

Sescom S.A. jest jest spółką, której obszarem działań są odnawialne źródła energii oraz „Facility Management”. Zarejestrowała już 3 patenty dotyczące technologii wodorowych, a kolejne są w fazie przygotowawczej.  

Cel: Dekarbonizacja przemysłu

Elektrolizery w technologii HGaaS to szansa na dekarbonizację przemysłu w wyniku pozyskiwania wodoru wytworzonego z nadwyżek energii źródeł odnawialnych – tak twierdzą eksperci  z Gdańskiej spółki Sescom.

Elektrolizer + Sztuczna inteligencja

Polski elektrolizer HgaaS łączy technologie informacyjne oraz technologię wodorową poprzez badanie popytu i podaży na to paliwo. Informacje o dostępności wodoru do wykorzystania przez odbiorców indywidualnych i przemysłowych mają być dostarczane on-line.

Produkcja wodoru ma składać się z 3 elementów. Pierwszym z nich jest produkcja wodoru przez generator. Kolejnym z nich jest system informatyczny wykorzystującą rozwiązania „sztucznej inteligencji”. Ostatnim elementem jest model finansowania inwestycji HgaaS dla producentów.

Założenia firmy

Założeniem jest dostarczenie ponad 500 elektrolizerów o łącznej mocy do 100 MW do 2030 roku. Dzienna produkcja wodoru wyniesie ponad 18 ton, które będzie uzupełnieniem produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, między innymi elektrowni fotowoltaicznych.

Sescom jest spółką działającą w obszarze Facility Management. Od 2008 roku świadczy usługi dla sieci handlowych. Zapewnia optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych, utrzymanie techniczne oraz efektywność energetyczną. Spółka od 2013 roku jest notowana na GPW w Warszawie. W pierwszej połowie mógł pochwalić się przychodami w wysokości 78.4 mln zł – 17% wzrost względem zeszłego roku. Zysk EBITDA spadł z 6.9 mln do 6.3 mln zł, a zysk netto z 4.5 mln do 3.3 mln zł.

W pierwszej połowie 2020 roku Sescom wypracował przychody w wysokości 78,4 mln zł, co oznaczało wzrost o 17 proc. względem analogicznego okresu zeszłego roku. Skonsolidowany zysk EBITDA spadł w tym czasie z 6,9 mln zł do 6,3 mln zł, a zysk netto z 4,5 mln zł do 3,3 mln zł. 

Kolektory hybrydowe – fotowoltaika i kolektory słoneczne w jednym urządzeniu

Kolektor hybrydowy to rozwiązanie, które w jednym urządzeniu łączy rozwiązania znane z paneli fotowoltaicznych (produkcję prądu) i kolektora słonecznego (ogrzewanie Read more

Optymalizatory mocy – wady i zalety

Instalacje fotowoltaiczne z optymalizatorami to systemy, których zadaniem jest osiągnięcie wyższych uzysków energii z instalacji nawet do kilkudziesięciu procent, szczególnie Read more

„Zielony Samochód”, „eVAN”, „Koliber” – dopłaty do aut elektrycznych i ładowarek z NFOŚiGW

Nadchodzi likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który miał za zadanie dopłacać do zakupu aut elektrycznych. W to miejsce NFOŚiGW szykuje program Read more

Panele dwustronne (bifacial) czy monofacial?

Klasyczne moduły fotowoltaiczne generują energię elektryczną przez pochłanianie światła tylko z jednej strony.  Jednak na rynku pojawiły się moduły, które Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *