Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – porównanie

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – porównanie

Pompa ciepła oraz ogrzewanie elektryczne to rozwiązania grzewcze, które do działania wymagają prądu. Pierwsze z nich charakteryzuje się niższymi kosztami eksploatacji, ale wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Z kolei ogrzewanie elektryczne jest tańsze na start, ale kilkukrotnie droższe w eksploatacji. Które ogrzewanie jest bardziej opłacalne i czy połączenie instalacji fotowoltaicznej z takim ogrzewaniem ma sens?

Podstawowa różnica

Chociaż oba rozwiązania wykorzystują prąd, różnią się przede wszystkim konstrukcją oraz zasadą działania. 

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują ciepło zgromadzone w powietrzu do ogrzewania budynku lub C.W.U. Do tego celu wykorzystywana jest sprężarka, która potrzebuje zasilania – zwykle elektrycznego. Jej efektywność wyrażana jest poprzez współczynnik COP, np. współczynnik COP 4 oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej jest w stanie wytworzyć nawet 4 kWh ciepła.

Ogrzewanie elektryczne to zdecydowanie prostsze urządzenie grzewcze od pompy ciepła, gdyż zamienia energię elektryczną na ciepło tylko i wyłącznie bezpośrednio z prądu. Najwyższej klasy kotły elektryczne charakteryzują się sprawnością do 100%. W takim wypadku 1 kWh zużytej energii elektrycznej wygeneruje maksymalnie 1 kWh ciepła.

Koszty ogrzewania

Koszty związane z instalacją pompy ciepła są o wiele wyższe od ogrzewania elektrycznego. Wyższa cena wynika zarówno z większych trudności produkcyjnych, jak i instalacyjnych. Jednak aby przeszacować opłacalność dwóch rodzajów instalacji należy rozważyć także koszta eksploatacyjne. W przypadku pomp ciepła, koszty związane z ogrzewaniem są średnio cztery razy niższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. Warto to rozważyć biorąc pod uwagę również rosnące rachunki za energię elektryczną.

Żywotność

Gwarancja na pompy ciepła wynosi nawet do 30 lat. Gwarancja na folie grzewcze przyznawana jest na okres do 25 lat. 

Ekologia

Pompa ciepła oraz ogrzewanie elektryczne nie wytwarza bezpośrednio szkodliwych substancji, jednak większość wytworzonej energii elektrycznej w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych. 

Pompa ciepła od ogrzewania elektrycznego różni się między innymi tym, że większość swojej energii pobiera z otoczenia, co sprawia, że ogrzewanie elektryczne jest mniej ekologicznym rozwiązaniem.

Pompa ciepła + fotowoltaika czy ogrzewanie elektryczne + fotowoltaika?

Jak wiadomo, fotowoltaika obniża rachunki za energię elektryczną. Skoro pompy ciepła lub ogrzewanie elektryczne korzysta z prądu to dlaczego by nie wykorzystać produkcję z paneli do ogrzewania domu i CWU. 

Takie połączenie nie tylko obniży rachunki, ale także jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym, gdyż energia potrzebna do ogrzewania pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Należy jednak pamiętać, że zimą ilość wyprodukowanej energii nie pokryje całkowicie zapotrzebowania domu na energię elektryczną potrzebną do ogrzewania. Nadprodukcja sprzedana na zasadzie systemu opustów latem zostanie wykorzystana dopiero zimą (instalacje poniżej 10 Kw: opust 0.8, instalacje powyżej 10 kW: opust 0.7). Oddana energia w rzeczywistości nie jest magazynowana przez sieć, a wykorzystana przez innych użytkowników sieci, dlatego odbierana od sieci energia pochodzi w głównej mierze z elektrowni węglowych, które do ekologicznych źródeł nie należą.

W związku z powyższym, im więcej energii zużyjemy zimą, tym do atmosfery dostaje się więcej szkodliwych substancji. Z tego też względu ogrzewanie elektryczne uznawane jest za mniej ekologiczne od ogrzewania pompą ciepła.

Pompa ciepła jest mniej prądożerna, więc nasza instalacja fotowoltaiczna zajmie mniej miejsca niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. Ponadto system opustów jest korzystniejszy dla instalacji poniżej 10 kW (1 kWh oddanej energii pozwala na odebranie 0,8 kwh w okresie obniżonej produkcji), co w przypadku ogrzewania elektrycznego jest trudniejsze do osiągnięcia. Przy instalacji powyżej 10 kW za każdą 1 kWh energii elektrycznej można odebrać już tylko 0,7 kWh oddanej energii z sieci. 


Jaki jest koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego z instalacją fotowoltaiczną?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu. Jakie są koszty Read more

Dlaczego pompy ciepła stają się coraz popularniejsze na Polskim rynku?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przedstawiła raport dotyczący rynku pomp ciepła, z którego wynika, że technologia w Read more

Darmowe ogrzewanie – pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne?

Rosnące rachunki za ogrzewanie skłaniają do poszukiwania oszczędności na tej płaszczyźnie. Ceny paliw w ostatnich latach stale rosły i nie Read more

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *