Pierwsza inteligentna dzielnica przyszłości w Berlinie

Pierwsza inteligentna dzielnica przyszłości w Berlinie

Szereg inteligentnych rozwiązań energetycznych, w tym produkcja energi przez instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki i pompy ciepła powietrze-woda oraz inteligentny system zarządzania energią – poznajcie projekt smart miasta w stolicy Niemiec. 

Inteligentne miasto

Miasto przyszłości to pierwszy taki projekt inteligentnego miasta na terenie Berlina stworzony w Adlershof – w miejskiej dzielnicy badań technologicznych. Łączy ono szereg inteligentnych rozwiązań, takich jak zbiorniki, pompy ciepła, fotowoltaika, które zostały zintegrowane z inteligentnymi systemami zarządzania energią. Projekt został ukończony wiosną we współpracy z firmą Panasonic i charakteryzuje się powierzchnią ponad 7,6 kilometrów kwadratowych. Na terenie dzielnicy znajduje się 90 mieszkań oraz 10 lokali handlowych. 

Ekologiczny i ekonomiczny

Miasto minimalizuje zużycie energii elektrycznej poprzez zastosowanie pomp ciepła powietrze – woda zasilanych energią słoneczną. Dla zwiększenia wydajności, pompy ciepła zostały wyposażone w możliwość połączenia przez chmurę Internetową, która umożliwia sprawną diagnozę problemu oraz sprawia, że wizyty konserwacyjne niekiedy mogą być organizowane nawet zdalnie. Szybka diagnoza i rozwiązanie ewentualnych problemów pozwala na zmniejszenie dodatkowej  produkcji CO2.

Oprócz ekologicznych rozwiązań grzewczych, Panasonic optymalizuje system zarządzania energią, która pozwoliła na zmniejszenie zużycia energii o 15%. Rozwiązanie zostało opracowane przy współpracy z wiodącymi partnerami badawczymi w Niemczech. 

Plan rozwoju

Firma Panasonic szczyci się wzrostem sprzedaży w sektorze energetycznym w Europie, a w szczególności segmentu pomp ciepła, który osiągną dwucyfrowy wzrost na przestrzeni ostatnich 10 lat. Firma zapowiada, że do 2025 roku planuje rozszerzyć swoją działalność w zakresie energooszczędnych technologii dla budynków mieszkalnych. 

Berliński projekt inteligentnego miasta został stworzony przy współpracy firmy Panasonic oraz GSW Sigmaringen – deweloperem dzielnicy.

Dzięki zaangażowaniu Polarstern Energie, możliwe jest zapewnienie mieszkańcom przewagi cenowej o ponad 15% w stosunku do podstawowej taryfy. 

Źródło:
Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii

Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów realizowanych w ramach Działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Osi Priorytetowej Read more

5 powodów, przez które nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną

Na stronach instalatorów systemów fotowoltaicznych można przeczytać o wspaniałych zaletach fotowoltaiki. Każdy instalator próbuje zdobyć jak największą ilość klientów,  często Read more

Jaki jest koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego z instalacją fotowoltaiczną?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu. Jakie są koszty Read more

Produkcja wodoru z farm fotowoltaicznych – Polski elektrolizer wodorowy.

Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *