Szereg inteligentnych rozwiązań energetycznych, w tym produkcja energi przez instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki i pompy ciepła powietrze-woda oraz inteligentny system zarządzania energią – poznajcie projekt smart miasta w stolicy Niemiec.
Inteligentne miasto
Miasto przyszłości to pierwszy taki projekt inteligentnego miasta na terenie Berlina stworzony w Adlershof – w miejskiej dzielnicy badań technologicznych. Łączy ono szereg inteligentnych rozwiązań, takich jak zbiorniki, pompy ciepła, fotowoltaika, które zostały zintegrowane z inteligentnymi systemami zarządzania energią. Projekt został ukończony wiosną we współpracy z firmą Panasonic i charakteryzuje się powierzchnią ponad 7,6 kilometrów kwadratowych. Na terenie dzielnicy znajduje się 90 mieszkań oraz 10 lokali handlowych.
Ekologiczny i ekonomiczny
Miasto minimalizuje zużycie energii elektrycznej poprzez zastosowanie pomp ciepła powietrze – woda zasilanych energią słoneczną. Dla zwiększenia wydajności, pompy ciepła zostały wyposażone w możliwość połączenia przez chmurę Internetową, która umożliwia sprawną diagnozę problemu oraz sprawia, że wizyty konserwacyjne niekiedy mogą być organizowane nawet zdalnie. Szybka diagnoza i rozwiązanie ewentualnych problemów pozwala na zmniejszenie dodatkowej produkcji CO2.
Oprócz ekologicznych rozwiązań grzewczych, Panasonic optymalizuje system zarządzania energią, która pozwoliła na zmniejszenie zużycia energii o 15%. Rozwiązanie zostało opracowane przy współpracy z wiodącymi partnerami badawczymi w Niemczech.
Plan rozwoju
Firma Panasonic szczyci się wzrostem sprzedaży w sektorze energetycznym w Europie, a w szczególności segmentu pomp ciepła, który osiągną dwucyfrowy wzrost na przestrzeni ostatnich 10 lat. Firma zapowiada, że do 2025 roku planuje rozszerzyć swoją działalność w zakresie energooszczędnych technologii dla budynków mieszkalnych.
Berliński projekt inteligentnego miasta został stworzony przy współpracy firmy Panasonic oraz GSW Sigmaringen – deweloperem dzielnicy.
Dzięki zaangażowaniu Polarstern Energie, możliwe jest zapewnienie mieszkańcom przewagi cenowej o ponad 15% w stosunku do podstawowej taryfy.
Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów realizowanych w ramach Działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Osi Priorytetowej Read more
Na stronach instalatorów systemów fotowoltaicznych można przeczytać o wspaniałych zaletach fotowoltaiki. Każdy instalator próbuje zdobyć jak największą ilość klientów, często Read more
Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu. Jakie są koszty Read more
Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą Read more