Panele fotowoltaiczne, a kolektory słoneczne – podstawowe różnice

Panele fotowoltaiczne, a kolektory słoneczne – podstawowe różnice

Cechą wspólną paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych jest pozyskiwanie energii ze słońca. Różnią się jednak od siebie przeznaczeniem oraz zasadą działania. W tym artykule poznasz różnice między kolektorami słonecznymi, a panelami fotowoltaicznymi – zarówno pod kątem wykorzystania, jak i opłacalności.

Energia ze słońca – cechy wspólne

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to instalacje solarne, które czerpią energię z odnawialnego i praktycznie niewyczerpalnego (przynajmniej przez wiele miliardów lat) źródła energii – ze słońca. Źródłem pozyskiwania energii jest to samo źródło, więc ich efektywność zależy od podobnych czynników. Są to m. in.:

·        Natężenie promieniowania słonecznego: im wyższe promieniowanie, tym instalacje są wydajniejsze. W polskich warunkach średnia wartość promieniowania słonecznego wynosi 1000 kWh/m2/rok. Jest to całkowicie wystarczająca wartość, aby instalacja solarna całkowicie pokryła zapotrzebowanie na energię elektryczną przez cały rok.

·        Ustawienie względem najbardziej optymalnego kierunku świata:  Najsprawniej działające panele fotowoltaiczne to takie, które ustawione są pod najbardziej optymalnym kierunkiem – na południe. Ta sama zasada dotyczy także kolektorów słonecznych. Jednak największą wydajność osiągniemy, gdy nasza instalacja będzie cały czas ustawiała się w kierunku słońca.

·        Powierzchnia: Systemy solarne wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii cieplnej (kolektory słoneczne) lub elektrycznej (fotowoltaika). Im większa powierzchnia systemu, tym więcej energii pozyskamy.

·        Jakość wykonania: Nieodpowiednia konfiguracja i montaż paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych prowadzą do spadku efektywności instalacji. 

Zobacz także: 

Jak zacienienie wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej,

Wpływ temperatury na wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Kolektory słoneczne

Zasadniczo kolektory słoneczne służą do jednego – podgrzewania wody.  Zasada ich działania polega na przechwytywaniu energii słonecznej i zamianie jej na energię cieplną. Za pomocą płynu niezamarzającego ciepło transportowane jest do ogrzania wody, która może posłużyć do ogrzania CWU lub wspomagania systemu centralnego ogrzewania. 

Panele fotowoltaiczne:

Panele fotowoltaiczne składają się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu ogniw fotowoltaicznych połączonych szeregowo. Są to półprzewodnikowe elementy wykonane z krzemu.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, który może zostać wykorzystany do zasilenia urządzeń elektrycznych i ogrzewania budynków oraz CWU. Dodatkową zaletą względem kolektorów słonecznych jest jego dłuższa żywotność. Panele fotowoltaiczne mogą posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Zobacz również: 

Fotowoltaika – wady i zalety produkcji energii ze słońca 

Kolektory hybrydowe

Produktem ubocznym każdej instalacji fotowoltaicznej jest wytwarzanie ciepła. Wysoka temperatura paneli fotowoltaicznych jest powodem spadku efektywności produkcji energii oraz skracającym żywotność instalacji. Sposobem na obniżenie temperatury modułu jest zastosowanie specjalnych systemów chłodzących. Można jednak to ciepło wykorzystać odprowadzając je do CO (centralne ogrzewanie) lub używając go do ogrzania CWU (ciepła woda użytkowa). Rozwiązaniem są kolektory hybrydowe. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule


Więcej informacji na tematy z zakresu fotowoltaiki znajdziesz na blogu. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą i nowinkami – zapisz się do newslettera znajdującego się po prawej stronie (menu boczne). 


Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii

Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów realizowanych w ramach Działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Osi Priorytetowej Read more

Wady i zalety instalacji off-grid.

Wybrać instalację on-grid, czy off-grid? Wiele przyszłych prosumentów zadaje sobie to pytanie. O ile powszechnie implementowanym systemem jest on grid, Read more

Szymański: Spadające rachunki za energię elektryczną nie motywują do oszczędzania energii

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more

Półprzezroczyste ogniwa słoneczne – przyszłość dla rolników?

Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *