Nadchodzi najtańszy samochód elektryczny – Znamy przybliżoną datę premiery

Nadchodzi najtańszy samochód elektryczny – Znamy przybliżoną datę premiery

Samochód na każdą kieszeń został zaprezentowany przez francuską grupę Renault w dwóch unikatowych wariantach. Auto ma być najtańszym miejskim samochodem elektrycznym na rynku. Kiedy będzie dostępny w przedsprzedaży, sprzedaży oraz jaka będzie jego cena? 

Niedawno zaprezentowany samochód, o którym mowa to zapowiadana już w marcu Dacia Spring Electric. Według informacji podanych przez producentów Dacia ma być najtańszym dostępnym na rynku samochodem elektrycznym przeznaczonym przede wszystkim na trasy miejskie.

Możliwość składania zamówień już na wiosnę

Producent podaje, że zamówienia na Dacię Spring Electric będzie można składać już wiosną 2021 roku. Samochód dostępny będzie w wersji z dwoma poziomami wyposażenia.

Znamy przybliżoną cenę pojazdu

Producent co prawda nie podał jeszcze oficjalnej ceny. Jeśli wierzyć zapowiedziom z marca 2020 roku, koszt nowego auta elektrycznego Dacii ma kosztować około 15-20 tys. EUR.

Zasięg do 295 w cyklu WLTP City

Przewidywany zasięg samochodu elektrycznego o mocy 33 kW (44 KM) w połączeniu z akumulatorem trakcyjnym 26.8 kWh ma wynieść 225 km w cyklu mieszanym WLTP i 295 km w cyklu WLTP City z możliwością jego zwiększenia przez aktywację funkcji ECO. Uruchomienie tej funkcji ogranicza jednak moc silnika do 23 kW oraz prędkość maksymalną do 100 km/h.

Ładowanie nawet poniżej godziny

Samochód będzie oferował kilka różnych opcji ładowania. Samochód bez problemu możemy ładować z gniazdka 230V oraz Wallboxa i terminala DC.
– Terminal DC 30 kW: 80% pojemności poniżej godziny
– Wallbox 7,4 kW: 100% pojemności poniżej 5 godzin
– Wallbox 3,7 kW: 100% pojemności poniżej 8.5 godziny
– Gniazdko AC 2.3 kW: poniżej 14 godzin 

Dane techniczne

Wymiary (dł. x szer. x wys.) [mm]: 3734 x 1622 (1770 z lusterkiem) x 1516
Rozstaw osi: 2423 mm
Silnik: elektryczny 33 kW (44 KM)
Akumulator: 26,8 kWh
Ładowarka: AC do 6.6 kW, DC do 30 kW (opcja)
Zasięg: 225 km WLTP / 295 WLTP City
Prędkość maksymalna: 125 km/h

Pojazd oferowany będzie w wersji dostosowanej do carsharingu oraz w wersji CARGO – klienci biznesowi. Wersja CARGO została powiększona o strefę tylnych siedzeń. Bagażnik charakteryzuje się długością 1033 mm, pojemnością 800 litrów oraz ładownością do 325 kg.

Jaka jest przyszłość aut elektrycznych?

Koniec sierpnia 2020 roku zaowocował łączną liczbą 13798 zarejestrowanych aut elektrycznych (dane PSPA). Ponad połowa to pojazdy w pełni elektryczne (55%), a pozostałe 45% to hybrydy. Liczba tego typu aut na rynku stale rośnie.


Rząd dopłacił tylko 2 mln zł do aut elektrycznych i 300 mln zł do aut spalinowych
Pierwszy salon Tesli w Polsce

W 2020 roku rządowe dopłaty do zakupu aut elektrycznych kosztowały budżet 2 mln zł. W tym czasie, przyznane naprędce, ulgi Read more

Ikona elektromobilności już w Polsce – nowy salon Tesli w Polsce
Pierwszy salon Tesli w Polsce

Gdy kilka dni temu samochody elektryczne Tesla 3 i Tesla S otrzymały spolszczenie interfejsu, zaczęły pojawiać się rozważania na temat Read more

Polskie paliwo przyszłości – ruszył nowy projekt Ministerstwa Klimatu

Podczas konferencji dnia 7 lipca 2020 r. w Warszawie zostały zaprezentowane podstawowe cele Polskiej Strategii Wodorowej. Tego dnia podpisano także Read more

“Zielony Samochód”, “eVAN”, “Koliber” – dopłaty do aut elektrycznych i ładowarek z NFOŚiGW

Nadchodzi likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który miał za zadanie dopłacać do zakupu aut elektrycznych. W to miejsce NFOŚiGW szykuje program Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *