Kolektory hybrydowe – fotowoltaika i kolektory słoneczne w jednym urządzeniu

Kolektory hybrydowe – fotowoltaika i kolektory słoneczne w jednym urządzeniu

Kolektor hybrydowy to rozwiązanie, które w jednym urządzeniu łączy rozwiązania znane z paneli fotowoltaicznych (produkcję prądu) i kolektora słonecznego (ogrzewanie ciepłej wody użytkowej). Zamiast dwóch instalacji, na dachu instalowana jest jedna.

Zasada działania takiej instalacji jest następująca:

Promienie słoneczne przetwarzane są na energię elektryczną. Kolektor, który został umiejscowiony w tylnej części urządzenia odbiera nadmiar ciepła z modułu fotowoltaicznego i przekazuje go do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) lub systemu centralnego ogrzewania (CO). 

Zalety kolektorów hybrydowych

Dzięki takiemu połączeniu ogniwa fotowoltaiczne są przede wszystkim mniej awaryjne oraz ich wydajność się wydłuża. Wynika to z faktu, że panele fotowoltaiczne nie lubią pracować w niższej temperaturze. Ponadto skuteczność pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca się zwiększa do 50%, co przekłada się na większą produkcję energii elektrycznej. 

Kolektor hybrydowy to także znaczna oszczędność miejsca. Do produkcji prądu i ogrzania wody potrzebny jest jeden moduł, który charakteryzuje się bardziej kompaktowymi rozmiarami niż dwa oddzielne urządzenia.

Cena zakupu i montażu kolektora hybrydowego jest niższa niż w przypadku dwóch osobnych urządzeń.

Wady kolektorów hybrydowych

Temperatura ogniw wynosząca 40 stopni jest najbardziej efektywną dla kolektorów hybrydowych. Urządzenie w pełnym słońcu może nagrzewać się do ponad 55 stopni Celsjusza, a to powoduje spadek wydajności urządzenia nawet o 40 procent.

Kolejną wadą jest brak na tyle dobrej izolacji cieplnej, jak w przypadku tradycyjnych kolektorów słonecznych oraz zużycie części promieniowania słonecznego na produkcję energii elektrycznej.  Kolektory hybrydowe charakteryzują się więc niższą sprawnością. Biorąc pod uwagę ten aspekt, stosowanie paneli hybrydowych będzie uzasadnione w przypadku zapotrzebowania na CWU latem.

Wyższa cena odstrasza od decyzji odnośnie instalacji takiego rozwiązania zamiast stosowania wyłącznie paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu i ciepła.

Podsumowanie

Decyzja o instalacji kolektorów hybrydowych nie jest łatwą decyzją. Nie jest to technologia pozbawiona wad, jednak posiada ona również wiele zalet. Na inwestycji najbardziej skorzystają osoby, których zapotrzebowanie na CWU latem jest wyższe, np. do ogrzewania basenu. Przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą oraz przeprowadzić analizę opłacalności, gdyż cena kolektorów hybrydowych jest znacznie wyższa niż paneli fotowoltaicznych. 

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące tego rozwiązania. Zachęcam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod artykułem 🙂


Czy fotowoltaika wytwarza energię zimą lub w pochmurne dni?

Najwyższą sprawność paneli fotowoltaicznych osiągamy w dni o dużym nasłonecznieniu. Im więcej słońca, tym większa produkcja energii elektrycznej. Czy to Read more

Dlaczego pompy ciepła stają się coraz popularniejsze na Polskim rynku?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przedstawiła raport dotyczący rynku pomp ciepła, z którego wynika, że technologia w Read more

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *