Czy fotowoltaika wytwarza energię zimą lub w pochmurne dni?

Czy fotowoltaika wytwarza energię zimą lub w pochmurne dni?

Najwyższą sprawność paneli fotowoltaicznych osiągamy w dni o dużym nasłonecznieniu. Im więcej słońca, tym większa produkcja energii elektrycznej. Czy to oznacza, że w pochmurne lub zimowe dni instalacja nie produkuje prądu? 

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimowe dni

Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej zależy od czynników wynikających również ze zmian pór roku. Latem słońce znajduje się wyżej, a okresem o najniższym nasłonecznieniu jest czas od listopada do stycznia, gdy dzień trwa krócej. 

Zimą fotowoltaika produkuje mniej energii elektrycznej również ze względu na opady śniegu, które potrafią pokryć panele słoneczne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je oczyścić.

Niska temperatura wpływa pozytywnie na wydajność paneli fotowoltaicznych, a wysoka temperatura modułów obniża jej sprawność. Część energii słonecznej zamienia się w energię cieplną. Z tego względu na rynku znajdują się systemy chłodzące do paneli fotowoltaicznych lub kolektory hybrydowe, które wykorzystują nagromadzone ciepło do ogrzania ciepłej wody użytkowej.

Pochmurne dni kontra fotowoltaika

Zachmurzenie ogranicza wydajną pracę paneli fotowoltaicznych. Słońce chowając się za chmurami obniża produkcję. Oczywiście panele fotowoltaiczne nadal produkują prąd, ale jest go mniej niż w przypadku przejrzystego nieba. 

Noc, a produkcja energii

Panele fotowoltaiczne w nocy przestają produkować energię. Warto przygotować się na jej nadejście poprzez odpowiednie zbilansowanie zapotrzebowania na energię. Zmiana trybu życia, np. odkurzanie, zmywanie, pranie itp. w ciągu dnia ogranicza konieczność oddawania nadwyżek do sieci. Dzięki temu mniejsza ilość energii trafia do sieci, bo jest wykorzystywana na bieżące potrzeby. Sprzedaż energii jest dobrym rozwiązaniem, ale system opustów sprawia, że każda 1 kWh oddana do sieci skutkuje możliwością odebrania 0.8 kWh lub 0.7 kWh w przypadku instalacji powyżej 10 kWh.

Darmowa energia nocą i w pochmurne dni

Polskie prawo umożliwia sprzedaż nadwyżek do sieci na zasadach prosumenckich. Nadprodukowana energia trafia do ZE, gdzie jest magazynowana. Ilość energii, którą można odebrać w innym terminie zależy od ilości wprowadzonej energii do sieci oraz systemu opustów:

Dla instalacji poniżej 10 kWh: odebranie 80% oddanej energii do sieci

Dla instalacji powyżej 10 kWh: odebranie 70% oddanej energii do sieci


5 powodów, przez które nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną

Na stronach instalatorów systemów fotowoltaicznych można przeczytać o wspaniałych zaletach fotowoltaiki. Każdy instalator próbuje zdobyć jak największą ilość klientów,  często Read more

Optymalizatory mocy – wady i zalety

Instalacje fotowoltaiczne z optymalizatorami to systemy, których zadaniem jest osiągnięcie wyższych uzysków energii z instalacji nawet do kilkudziesięciu procent, szczególnie Read more

Półprzezroczyste ogniwa słoneczne – przyszłość dla rolników?

Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more

Sejm przyjął nowelę dot. poprawy efektywności energetycznej

Warszawa, 17.03.2021 (ISBnews) - Sejm przyjął nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, zakładającą minimalizowanie obciążeń dla podmiotów, które w ciągu najbliższych Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *