Z doświadczenia wiemy, że jednym z najbardziej interesujących klienta tematów jest realny okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej. Do obliczenia czasu zwrotu inwestycji potrzebna jest przede wszystkim informacja na temat rocznego zużycia energii elektrycznej. W tym artykule dowiesz się co wziąć pod uwagę, aby określić potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej do obniżenia kosztów za energię elektryczną do opłaty abonamentowej i nie przepłacić.
Podstawowe założenie – jak najkrótszy okres zwrotu:
Aby spełnić to założenie najważniejszy jest dobór mocy systemu tak, aby wyprodukowana energia pokryła jak największą część rachunku za energię elektryczną. Nie należy jednak zapomnieć, że ilość wyprodukowanej energii elektrycznej nie powinna przekraczać rocznego zapotrzebowania na prąd. Im większa instalacja tym krótszy okres zwrotu, ale niewykorzystana w ciągu roku nadprodukcja prowadzi do utraty zgromadzonej w sieci energii elektrycznej.
• Najlepiej jeśli instalacja fotowoltaiczna pokryje maksymalnie jak to możliwe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
• Moc instalacji fotowoltaicznej nie powinna przekraczać rocznego zużycia energii elektrycznej.
Obliczanie rocznego zużycia energii elektrycznej
Roczne zużycie energii elektrycznej jest podstawowym kryterium przy obliczaniu okresu zwrotu inwestycji. Najłatwiej ją policzyć za pomocą aktualnych rachunków za prąd. Należy jednak nie zapomnieć o uwzględnieniu możliwości wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną po zainstalowaniu fotowoltaiki. Wzrost zapotrzebowania może wynikać ze zmiany sposobu ogrzewania (np. z gazu na pompę ciepła) oraz planowanego zakupu dodatkowych urządzeń elektrycznych (np. klimatyzatory).
Obliczanie rocznego zużycia energii, a nowy dom
Jeśli nie posiadamy rachunków za prąd, np. w przypadku nowego domu, należy oszacować zużycie energii. Do tego celu można wykorzystać specjalne kalkulatory zużycia energii, które możemy znaleźć w Internecie. Aby być bardziej pewnym co do szacunków możemy również skorzystać z usług profesjonalistów, oszczędzając przy tym swój cenny czas.
Profil zużycia energii
Energia elektryczna w panelach fotowoltaicznych wytwarzana jest jedynie w ciągu dnia. Istnieje jednak możliwość magazynowania nadprodukcji energii w sieci elektrycznej lub za pomocą akumulatorów (więcej informacji tutaj: on grid-czy off-grid – rodzaje instalacji fotowoltaicznych). Koszt akumulatorów jest wysoki, a sprzedawanie energii elektrycznej do sieci na zasadach prosumenckich odbywa się w następujący sposób:
• Dla instalacji poniżej 10 kW: 0,8 kWh za każdą 1 kWh oddanej energii.
• Dla instalacji powyżej 10 kW: 0,7 kWh za każdą 1 kWh oddanej energii.
Wyprodukowany nadmiar energii energię elektrycznej musimy więc gdzieś akumulować. W przypadku instalacji on-grid wiąże się to ze stratami, dlatego przy montażu instalacji fotowoltaicznej warto uwzględnić także profil zużycia energii – przeciętne zużycie energii elektrycznej w poszczególnych godzinach. W ten sposób na podstawie profilu zużycia energii możemy określić jak wielką instalację musimy zamontować na naszym dachu.
Do określenia profilu zużycia energii mogą nam posłużyć inteligentne gniazdka, które mierzą zużycie energii i przedstawiają jej zużycie na wykresie godzinowym. Możemy również odczytywać dane z licznika dla każdej godziny dnia – np. poprzez ustawienie kamery w kierunku ekranu licznika zużycia prądu i zapisywanie danych z każdej godziny na kartce po upływie 24 godzin. Taki profil zużycia energii przygotowujemy co najmniej na każdy dzień tygodnia.
Warunki instalacji
Instalacja paneli słonecznych na gruncie
To dobre rozwiązanie gdy instalacja fotowoltaiczna z różnych przyczyn nie może być zainstalowana na dachu. Przede wszystkim warto sprawdzić teren, na którym ma powstać instalacja fotowoltaiczna. Najlepiej jeśli ta powierzchnia nie jest w ciągu całego dnia zacieniana przez drzewa, budynki itp. Należy upewnić się także, czy panele fotowoltaiczne nie mogą zostać zacienione w przyszłości np. poprzez zbyt bliską odległość od działki sąsiada, który planuje budowę domu.
Instalacja fotowoltaiki na dachu
Na możliwość i koszt instalacji oraz uzyski energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jest to:
• Wielkość dachu
• Kąt nachylenia
• Kierunek nachylenia względem stron świata (najwyższe uzyski osiągniemy montując panele od strony południowej)
• Rodzaj i jakość poszycia dachowego
• Zacienienie (kominy, drzewa)
Zużycie prądu elektrycznego jest wyższe niż wielkość instalacji fotowoltaicznej
Jeśli powierzchnia Twojego dachu nie pozwala na zamontowanie odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych, to nic straconego. Mniejsza instalacja fotowoltaiczna wiąże się z niższymi kosztami. Mniejsza instalacja co prawda nie obniży rachunków za energię elektryczną do zera, ale z pewnością znacznie zmniejszy Twoje rachunki. Pozostałą część energii elektrycznej odbierzesz z sieci.
Zużycie prądu elektrycznego jest niższe niż wielkość instalacji fotowoltaicznej
Zbyt duża produkcja prądu elektrycznego względem zapotrzebowania na elektryczność wiąże się z utratą niewykorzystanej wyprodukowanej energii po upływie 365 dni. W ten sposób okres zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wielkości instalacji do zapotrzebowań klienta. W ostateczności możesz ten problem rozwiązać instalując w domu dodatkowe urządzenia elektryczne, np. klimatyzatory, pompę ciepła.
Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zaufać sprawdzonym specjalistom, którzy przygotują specjalne obliczenia pod kątem dopasowania zapotrzebowania do produkcji energii elektrycznej. Firma Energyeco Sp. z o.o. takie audyty przeprowadza całkowicie za darmo. Warto skorzystać z usług zwłaszcza, że to nic nie kosztuje. Decyzja o tym, z jaką firmą i czy podpiszesz umowę zależy od Ciebie – kliknij tutaj.
Jak samodzielnie obliczyć potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej:
W Polsce przyjmuje się, że 1000 kWh energii uzyskanej przez panele fotowoltaicznej produkują panele fotowoltaiczne o mocy 1,25 kWp. Zakładając roczne zapotrzebowanie na poziomie 4 000 kWh, instalacja fotowoltaiczna musi charakteryzować się mocą 5 kWp.
Obliczenie przybliżonego zapotrzebowania na wielkość instalacji fotowoltaicznej możemy wyliczyć ze wzoru:
Moc instalacji [kWp] = [(Ek*a)+(Ek*b/opust)] / Uzysk
Ek – rocznie zużywana energia [kWh]
a – udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
b – udział ilości energii oddanej do sieci [%]
a+b = 100%
opust – 0,8 za 1 kWh (instalacja do mocy 10 kW); 0,7 za 1 kwH (instalacja o mocy 10-50 kW)
Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]
Należy zaznaczyć, że są to tylko przybliżone obliczenia. Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest uzależnione także od wielu innych czynników takie jak te, które zostały wymienione w artykule. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. W celu określenia dokładnej mocy instalacji fotowoltaicznej warto skorzystać z usług specjalistów zwłaszcza, że to nic nie kosztuje. Aby umówić się na darmowy audyt fotowoltaiczny, wypełnij formularz klikając tutaj.
W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more
Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more
Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more