Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w 2020 roku?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w 2020 roku?

Instalacja fotowoltaiczna to niemały wydatek. Jednak stosunkowo krótki okres zwrotu, jej żywotność oraz wiele możliwości pozyskiwania dofinansowania sprawia, że ogromna ilość osób decyduje się na jej instalację. Ile kosztuje fotowoltaika i jak szybko inwestycja się zwróci?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się ze średnią ceną w wysokości 4-6 tys. zł brutto w przeliczeniu na 1 kW, a instalacje fotowoltaiczne zwracają się w 6-9 lat. W związku z tym warto zainwestować w taką instalację, gdyż ich żywotność jest zdecydowanie wyższa niż okres zwrotu.

Należy pamiętać, że im mniejsza wielkość instalacji fotowoltaicznej, tym instalacja fotowoltaiczna w przeliczeniu na 1 kW będzie droższa. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, dołożenie kilku paneli więcej przez ekipę, która jest na miejscu nie wygeneruje wielu dodatkowych kosztów wprost proporcjonalnie do wielkości instalacji.

Za przykład weźmy instalację fotowoltaiczną zamontowanej na dachu o mocy 6,2 kW. W zależności od zastosowanych komponentów oraz marży firmy, cena takiej instalacji zwykle oscyluje od około 25 zł brutto, a instalacji lepszych komponentów z optymalizatorami, np. lepsze panele z większą gwarancją, Falownik SolarEdge z optymalizatorami 32 tys. zł. 

Przykładowa oferta:

 • 17 modułów LONGi Solar LR4-60HPH 365 W
 • Falownik Huawei SUN 2000-5KTL-M0
 • Ochrona przeciwprzepięciowa 
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie
 • Montaż na dachu – blachodachówka 
 • Dokumentacja
 • Pomoc (pełnomocnictwo) w zakresie przyłączenia mikroinstalacji oraz dofinansowania
 • Dostawa i transport
Na podstawie średniego rocznego nasłonecznienia w Polsce (Białystok – województwo podlaskie), przy kącie nachylenia dachu 35 stopni i ekspozycji paneli w kierunku południowym, średnia roczna przewidywana produkcja z powyższej instalacji fotowoltaicznej wyniesie 6319 kWh. Przy założeniu 3% wzrostu cen energii oraz systemu opustów, w którym 1 kWh oddana do sieci to możliwość odebrania 80% w czasie jednego roku, instalacja zarobi na siebie w ciągu 6 lat. Pozostały okres działania instalacji to czysta oszczędność.

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznych?

Cena wykonania kompletnej instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

 • Wielkość instalacji fotowoltaicznej
 • Wydajność modułów fotowoltaicznych
 • Gwarancja
 • Marka
 • Marża firmy fotowoltaicznej
 • Dodatkowe komponenty – np. ppoż. wyłącznik strażaka, optymalizatory mocy
 • Rodzaj podłoża (dach płaski, skośny, grunt)
 • Odległość siedziby firmy od instalacji
 • Przewidywany czas montażu instalacji
 • Jakość użytych komponentów
Ceny na rynku instalatorów systemów fotowoltaicznych mogą różnić się znacząco. Warto więc przed podjęciem zapytać co dokładnie składa się na cenę całej instalacji oraz porównać ją z ofertą konkurencji.

Cena instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachu składa się średnio w 80% z kosztami związanymi z ceną komponentów, gdzie połowę kosztów stanowi cena samych paneli fotowoltaicznych. Pozostałe 20% to koszt montażu. Podział ten może się jednak różnić w zależności od polityki firmy.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką

Rozwój technologii w postaci nowych, niskoemisyjnych źródeł ogrzewania, większa świadomość konsumentów, dofinansowania oraz obniżenie ceny komponentów używanych w  instalacjach fotowoltaicznych (przede wszystkim modułów PV, falowników) przyczyniły się do wzrostu zainteresowania fotowoltaiki oraz zwiększeniem średniej mocy systemów instalowanych przez inwestorów. Dla porównania – średnia wielkość instalacji w 2019 roku wynosiła średnio 6,5 kW. W pierwszej połowie 2020 roku było to 6.8 kWp. Standardem stało się także montowanie modułów monokrystalicznych typu Half Cut Cells.

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

2020 rok to świetny czas na montaż instalacji fotowoltaicznej. Obecność wielu korzystnych programów wspierających montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych to dodatkowe pieniądze. Mimo, że fotowoltaika to opłacalna inwestycja nawet bez dofinansowania to mimo wszystko warto dodatkowo obniżyć jej koszt przez skorzystanie z programu, np. Czyste powietrze, Mój Prąd oraz ulgi termonizacyjnej. 

Wady i zalety instalacji off-grid.

Wybrać instalację on-grid, czy off-grid? Wiele przyszłych prosumentów zadaje sobie to pytanie. O ile powszechnie implementowanym systemem jest on grid, Read more

Szymański: Spadające rachunki za energię elektryczną nie motywują do oszczędzania energii

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more

Półprzezroczyste ogniwa słoneczne – przyszłość dla rolników?

Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *