Dlaczego pompy ciepła stają się coraz popularniejsze na Polskim rynku?

Dlaczego pompy ciepła stają się coraz popularniejsze na Polskim rynku?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przedstawiła raport dotyczący rynku pomp ciepła, z którego wynika, że technologia w szybkim tempie zyskuje na popularności. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Czy faktycznie pompy ciepła sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych? Jakie są prognozy dotyczące urządzeń grzewczych i jak COVID-19 wpłynął na rynek pomp ciepła?

Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010-2019:

PORT PC prowadzi regularne badania polskiego rynku pomp ciepła od 2011 roku. Wyniki ich badań zostały przedstawione na powyższym wykresie i wynika z nich, że rynek odnotował wzrost zainteresowania technologią. Zmienił się także udział poszczególnych technologii w ogólnej sprzedaży. Najwięcej zyskały pompy ciepła powietrze/woda, szczególnie między rokiem 2018, a 2019, w którym wzrost był prawie dwukrotnie wyższy niż w roku poprzednim.

W 2010 roku największą popularnością cieszyły się pompy ciepła typu solanka/woda, jednak ich procentowy udział na rynku wymienników ciepła spadł. Obecnie najpopularniejszym stosowanym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrze/woda do ogrzewania pomieszczeń, których popularność wzrosła w latach 2010-2019 o około 1350%. W 2019 roku pompy powietrze/woda do ogrzewania stanowiły 55% całego rynku.

Wzrostowa tendencja liczby sprzedanych pomp ciepła wskazuje, że polski rynek jest bardzo zainteresowany taką formą ogrzewania. Obecnie Polska jest jedynym z niewielu krajów w UE, w którym każdego roku przez 9 lat rynek wykazywał wzrost. 

Ograniczenia dla pomp ciepła w Polsce


Informacyjne:

Niski poziom wiedzy specjalistów branżowych, klientów, decydentów oraz urzędników na temat pomp ciepła

Brak kampanii informacyjnej promujących pompy ciepła i budynki energooszczędne

Mity na temat pomp ciepła

Niewielka ilość studiów kierunkowych oraz fachowej kadry

Prawne:

Zbyt mała liczba przepisów wspierających zastosowanie pomp ciepła

Brak norm dot. pomp ciepła w j. polskim

Brak wytycznych w Warunkach Technicznych budynku

Szybkość zmian w zakresie prawodastwa europejskiego

Polityka energetyczna:

Brak specjalnych taryf dla osób korzystających z pomp ciepła do ogrzewania (wyjątek: Tauron G13)

Brak rozwiązań typu DSR

Badawczo-rozwojowe

Brak programów badających efektywność pomp ciepła

Kulejąca współpraca uczelni

Brak certyfikowanego instytutu badawczego

Projektowe i wykonawcze

Brak promocji dotyczących standardów energooszczędnych dla nowych budynków charakteryzujących się niskim zużyciem energii i budynków plus energetycznych

Błędy projektowe i instalacyjne

Problemy z zapewnieniem odpowiedniej opieki serwisowej

Brak instytucji odwoławczych dla reklamacji pomp ciepła

Dlaczego pompy ciepła typu powietrze/woda odnotowują
wzrost?

Przede wszystkim popularność pomp ciepła wynika ze wzrostu świadomości ekologicznej Polaków. Skutki związane z zanieczyszczeniem powietrza przez kotły na paliwa stałe są dobrze znane. Pompy ciepła nie produkują żadnej lokalnej emisji zanieczyszczeń powietrza oraz są dostępne w coraz niższych cenach. Ponadto dzięki programowi „Czyste Powietrze” i uldze termomodernizacyjnej coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj ogrzewania. 
Temperatury, w której może pracować pompy ciepła sięgają od -22 oraz pozwalają uzyskać temperaturę wody grzewczej na poziomie 60-70 stopni.
Wraz ze wzrostem popytu, zwiększyła się także konkurencja w tym segmencie rynku. Pompy ciepła uznawane są za rozwiązania przyszłości, co przyciąga producentów oraz sprzedawców. 
Wzrost zaufania do technologii – Wieloletnia obecność pomp ciepła na polskim rynku przyczyniła się do zwiększenia zarówno jakości montowanych urządzeń, jak i wykonywanych instalacji. 
Niskie koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła to oszczędny system ogrzewania mieszkań i C.W.U., co przedstawia poniższa symulacja:
Roczny koszt ogrzewania budynku o powierzchni ogrzewanej 130 m2 , zgodnego z WT 2021, wraz przygotowaniem c.w.u. (4 os. po 50 l/dobę) – dane z kwietnia 2020 r. (praca na taryfie G12w – korzystanie z energii elektrycznej całodobowo). Źródło: PORT PC

Do pozostałych przyczyn wzrostu popularności pomp ciepła należy doliczyć:

Możliwość obniżenia rachunków z instalacją fotowoltaiczną

Wzrost efektywności pomp ciepła

Wyższa energooszczędność pomp ciepła

Wzrost średnich temperatur w Polsce

Zastosowanie techniki inwerterowej

Możliwość chłodzenia budynku

Jak COVID-19 wpłynął na rynek pomp ciepła w Polsce

Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, większość firm  nie zauważyło zmian lub widzi pozytywny wpływ na swoją działalność. 1/3 firm odnotowała negatywny wpływ. Są to dane z ankiety, w której udział brało 18 firm.

W marcu 2020 roku według połowy firm biorących udział w badaniu nastąpił wyraźny spadek zamówień wynikający z lockdown-u gospodarki. 

Przyszłość widziana przez firmy, które wzięły udział w badaniu jest w znacznej większości pozytywna. Tylko 17% firm zakłada raczej negatywny scenariusz. 

Na pozytywną  perspektywę wpływają z pewnością zmiany w programie „Czyste Powietrze”, gdyż zwiększono intensywność dofinansowania pomp ciepła do C.O. do 45% w przypadku pomp o bardzo wysokiej efektywności. Zwiększona została także granica maksymalnego dofinansowania w termomodernizacji do 25 tys. zł.  Niestety nastąpiło również wycofanie się z finansowania nowych budynków w programie „Czyste Powietrze”, co niekorzystnie wpływa na rynek pomp ciepła. 

Prognozy rozwoju rynku pomp ciepła

PORT PC zakłada, że w 2030 roku łączna liczba pomp ciepła zainstalowana w domach jednorodzinnych wyniesie 1,09 mln. W wariancie optymistycznym łączna liczba pomp ciepła do 2030 roku wyniesie  1,47 mln. Te prognozy wskazują, że rynek będzie się prężnie rozwijał.


Źródło: SCENARIUSZE ELEKTRYFIKACJI OGRZEWANIA W BUDYNKACH JEDNORODZINNYCH W POLSCE DO 2030 ROKU

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – porównanie

Pompa ciepła oraz ogrzewanie elektryczne to rozwiązania grzewcze, które do działania wymagają prądu. Pierwsze z nich charakteryzuje się niższymi kosztami Read more

Darmowe ogrzewanie – pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne?

Rosnące rachunki za ogrzewanie skłaniają do poszukiwania oszczędności na tej płaszczyźnie. Ceny paliw w ostatnich latach stale rosły i nie Read more

Profil zużycia energii – sposoby maksymalizacji wykorzystania wyprodukowanej energii

Nadprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia wiąże się ze stratami w postaci konieczności oddania energii elektrycznej do sieci.  Z zewnętrznego źródła Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *