Darmowe ogrzewanie – pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne?

Darmowe ogrzewanie – pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne?

Rosnące rachunki za ogrzewanie skłaniają do poszukiwania oszczędności na tej płaszczyźnie. Ceny paliw w ostatnich latach stale rosły i nie zapowiada się na to, że będzie inaczej. Inwestorzy stają przed poważnymi i kosztownymi wyborami – „ogrzewanie gazowe, elektryczne, a może pompa ciepła?”. Co zrobić, aby zminimalizować rachunki za ogrzewanie? Rozwiązaniem problemu może być fotowoltaika.

Pompa ciepła + fotowoltaika

Zalety:
Niższe zużycie prądu – Rachunki za prąd w przypadku korzystania z samej pompy ciepła są podobne jak w przypadku ogrzewania gazem ziemnym.
Uniezależnienie się od podwyżek cen energii – fotowoltaika i pompa ciepła to świetne rozwiązanie pomagające w obniżeniu rachunków za ogrzewanie i elektryczność do zera.
Mniejsza powierzchnia na panele fotowoltaiczne – pompa ciepła pobiera mniej energii niż maty grzewcze. Wynika to z faktu, że pompa ciepła nie generuje, a pompuje ciepło znajdujące się w atmosferze. Do pobierania ciepła wykorzystywana jest sprężarka, która wypompowuje tylko ciepłe powietrze z zewnątrz i ogrzewa pomieszczenie. 
Ekologia – Mogłoby się wydawać, że ogrzewanie elektryczne w połączeniu z fotowoltaiką to równie ekologiczne rozwiązanie, co pompa ciepła + fotowoltaika. Niestety, największa produkcja prądu odbywa się tylko o określonych porach dnia, roku oraz nasłonecznienia. Aby zasilić urządzenie grzewcze o dowolnej porze należy zmagazynować nadwyżki energii wyprodukowanej (np. latem) u dostawcy prądu. Nadwyżki można odebrać zimą, ale nie będzie to już prąd wyprodukowany całkowicie przez odnawialne źródła energii, tylko w większej części przez elektrownie węglowe.
Estetyka – Pompa ciepła wygląda jak lodówka, więc można ją postawić nawet w kuchni i nie będzie rzucała się w oczy. 
Niska awaryjność – prawidłowo wykonana instalacja służy przez wiele lat. Widać to między innymi po średnim okresie gwarancji jaka jest udzielana dla kotłów gazowych, a jaka na pompy ciepła.
Czyste powietrze – pompy ciepła nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Nie zanieczyszczają najbliższego środowiska.
Brak kominów – W pompie ciepła nie zachodzi proces spalania. Nie wydziela żadnych toksycznych substancji, więc nie potrzebuje komina.

Wady:
Wyższy koszt urządzeń niż w przypadku instalacji elektrycznej lub gazowej
Należy precyzyjnie dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowań energetycznych domu
Największą efektywność pompy ciepła osiąga się stosując ogrzewanie podłogowe. Stosowanie grzejników jest dozwolone, ale ich powierzchnia musi być o wiele większa niż w przypadku instalacji ogrzewania np. gazem
Niska precyzja sterowania

zobacz także:

Jak dopasować moc instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania na energię elektryczną

Ogrzewanie elektryczne + fotowoltaika

Zalety:

Niska awaryjność – kable grzewcze są jednym z najmniej awaryjnych rozwiązań grzewczych. 

Uniezależnienie się od podwyżek cen energii – ogrzewanie elektryczne i pompa ciepła to świetne rozwiązanie pomagające w obniżeniu rachunków za ogrzewanie i elektryczność do zera.

Estetyka – Kable grzejne poprowadzone w podłodze są niewidoczne i zajmują mniej miejsca niż rurki ogrzewania podłogowego.

Najniższe koszta instalacji – Ta informacja ucieszy osoby, które nie mają zbyt dużego budżetu na montaż ogrzewania. 

Precyzja sterowania – kable grzejne można łatwo i precyzyjnie sterować. Wynika to z szybkiego czasu reakcji.

Czyste powietrze – brak bezpośredniej emisji zanieczyszczeń do atmosfery

Brak kominów – wynika z powyższego podpunktu.

Wady:

Większe zużycie energii elektrycznej – Rozliczając się ze sprzedaży energii elektrycznej na zasadach prosumenckich należy pamiętać o opuście, który wynosi 0.8 kWh dla instalacji poniżej 10 kWp oraz 0.7 kWh dla instalacji powyżej 10 kWp. Oznacza to, że dla 1 kWh energii oddanej, prosumentowi przysługuje 0.8 kWh lub 0.7 kWh energii pobranej. W przypadku dużego zapotrzebowania na energię elektryczną (instalacja powyżej 10 kWp), nadwyżki będą sprzedawane na mniej korzystnych warunkach.

Wysoki koszt ogrzewania – w przypadku wyższego zapotrzebowania na energię elektryczną niż produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej lub awarii, za ogrzewanie zapłacimy bardzo dużo pieniędzy. Folie grzewcze same w sobie są jednym z najdroższych możliwych rozwiązań grzewczych. Tylko w połączeniu z fotowoltaiką stają się bardziej opłacalne.

Konieczność zainstalowania większej ilości paneli fotowoltaicznych – większe zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaga zastosowania większej ilości paneli fotowoltaicznych niż w przypadku pompy ciepła. Może się okazać, że ostateczny koszt pompy ciepła będzie zbliżony do instalacji ogrzewania kablami grzejnymi. Ponadto problemem może się okazać ograniczona powierzchnia dachu lub/i działki na zamontowanie wystarczającej ilości paneli fotowoltaicznych.

Pompa ciepła czy maty grzejne?

Wybór między jednym, a drugim rozwiązaniem zależy od wielu czynników:

Ogrzewanie pompą ciepła jest rozwiązaniem drogim w instalacji, ale jest bezpieczniejszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę możliwość awarii lub zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Rachunki za ogrzewanie domu nie zwalają z nóg, bo koszt eksploatacji pompy ciepła jest zbliżony do kosztu ogrzewania gazowego. 

Kable grzejne to bardzo tanie w instalacji oraz mało awaryjne rozwiązanie grzewcze. Niestety, wydajność takiej instalacji „pozostawia wiele do życzenia”. O ile ostateczny okres zwrotu będzie o 2-3 lata krótszy, to należy się liczyć z nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi, które mogą negatywnie odbić się na budżecie w przypadku braku obecności innego rodzaju ogrzewania, np. kocioł gazowy. 

zobacz także:

Fotowoltaika – wady i zalety produkcji energii ze słońca

Jaki jest koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego z instalacją fotowoltaiczną?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu. Jakie są koszty Read more

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – porównanie

Pompa ciepła oraz ogrzewanie elektryczne to rozwiązania grzewcze, które do działania wymagają prądu. Pierwsze z nich charakteryzuje się niższymi kosztami Read more

Dlaczego pompy ciepła stają się coraz popularniejsze na Polskim rynku?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przedstawiła raport dotyczący rynku pomp ciepła, z którego wynika, że technologia w Read more

Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0?

Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *