5 powodów, przez które nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną

5 powodów, przez które nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną

Na stronach instalatorów systemów fotowoltaicznych można przeczytać o wspaniałych zaletach fotowoltaiki. Każdy instalator próbuje zdobyć jak największą ilość klientów,  często także naciągając ich na wydatki, które sprawią, że okres zwrotu wydłuża się, a w ekstremalnych przypadkach są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić 5 sytuacji, w których nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną.

Dlaczego nie warto inwestować w fotowoltaikę?

Zalety posiadania fotowoltaiki są bardzo jasne. Głównymi argumentami przemawiającymi za taką instalacją są: niezależność energetyczna, ekologia, niższe rachunki za prąd. Takie treści potrafią szczególnie zachęcić do inwestycji szczególnie, że wyprodukowaną nadwyżkę energii elektrycznej można “przechować” u dystrybutora na korzystnych warunkach.

Natomiast niewiele osób wspomina o wadach systemów fotowoltaicznych i sytuacjach, w których inwestycja w fotowoltaikę przestaje być opłacalna. Z tego powodu postanowiliśmy to zmienić. Poniżej prezentujemy 5 sytuacji, w których montaż instalacji fotowoltaicznej przestaje być opłacalny.

1. Znikome rachunki za prąd

Należy pamiętać, że im większa moc instalacji fotowoltaicznej, tym jest tańsza w przeliczeniu na 1 kWp. Jednak zbyt duża moc instalacji w porównaniu do zużycia energii wiąże się z niewykorzystaną nadprodukcją, za którą dystrybutor nam nie zapłaci (mowa instalacjach działających na zasadach prosumenckich).  W związku z tym znikome rachunki za prąd to jeden z powodów, przez które nie warto zakładać instalacji fotowoltaicznej, gdyż im jest mniejsza, tym więcej należy za nią zapłacić, a to z kolei przyczynia się do znacznego wydłużenia okresu zwrotu.

2. Zmiana miejsca zamieszkania w najbliższym czasie

Należy pamiętać, że montaż instalacji fotowoltaicznej to inwestycja, która zwraca się długofalowo. W przypadku wyprowadzki planowanej w czasie okresu zwrotu instalacji, należy poważnie zastanowić się nad wydatkami związanymi z montażem fotowoltaiki. Co prawda, instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość nieruchomości, ale niekoniecznie współmiernie do poniesionych kosztów.

3. Występowanie nadmiernego zacienienia

Aby panele były wydajne należy zapewnić im maksymalną możliwą ilość słońca. Główną przeszkodą są warunki atmosferyczne, na które nie mamy wpływu. Nie to jednak jest największym problemem, a duże zacienienia w miejscu planowanego montażu. 3% zacienienia potrafi obniżyć moc instalacji nawet o 20%. Mimo wątpliwej opłacalności inwestycji, nieuczciwi instalatorzy przekonują klientów, że stosowane przez nich rozwiązania poradzą sobie z wpływem zacienienia. To kłamstwo. Nie ma rozwiązania, który likwiduje ten problem w 100 procentach. Rozwiązania “premium” często nie rozwiązują problemu wystarczająco, a jedynie wydłużają okres zwrotu inwestycji. 

4. W stronę północy

Zdarza się także, że klienci decydują się na montaż paneli po stronie północnej. Odpowiadamy: nie warto. Lepiej w miarę możliwości rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie lub innym budynku. 

5. Niedługo nowy dach

Jeśli planujecie w najbliższym czasie wymianę dachu, zróbcie to przed montażem instalacji fotowoltaicznej. Takie podejście pozwoli oszczędzić dodatkowych kosztów związanych z demontażem i ponownym montażem instalacji. Możemy ewentualnie skorzystać z systemów zintegrowanych z połacią dachową. Dach oraz moduły lepiej wtapiają się w konstrukcję dachu, a koszta montażu takiego systemu to oszczędność czasu i kosztów montażu. 

Jeśli masz wątpliwości czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną lub masz dodatkowe pytania, napisz, zadzwoń do nas lub umów się na darmowy audyt fotowoltaiczny! Postaramy odpowiedzieć się na każde Twoje pytanie. 
Czy fotowoltaika wytwarza energię zimą lub w pochmurne dni?

Najwyższą sprawność paneli fotowoltaicznych osiągamy w dni o dużym nasłonecznieniu. Im więcej słońca, tym większa produkcja energii elektrycznej. Czy to Read more

Optymalizatory mocy – wady i zalety

Instalacje fotowoltaiczne z optymalizatorami to systemy, których zadaniem jest osiągnięcie wyższych uzysków energii z instalacji nawet do kilkudziesięciu procent, szczególnie Read more

Fotowoltaika – wady i zalety produkcji energii ze słońca

Rynek odnawialnych źródeł energii, a w szczególności produkcji energii ze słońca zyskuje coraz większą popularność. Jednak zawsze przed podjęciem każdej Read more

Produkcja wodoru z farm fotowoltaicznych – Polski elektrolizer wodorowy.

Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *