Sejm przyjął nowelę dot. poprawy efektywności energetycznej

Sejm przyjął nowelę dot. poprawy efektywności energetycznej



Warszawa, 17.03.2021 (ISBnews) – Sejm przyjął nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, zakładającą minimalizowanie obciążeń dla podmiotów, które w ciągu najbliższych dziesięciu lat będą dążyć do oszczędności energii finalnej, uszczelnienie monitorowania i raportowania oszczędności energii oraz stworzenie warunków rozwoju rynku usług energetycznych.

Za nowelą głosowało 428 posłów, 4 było przeciwnych, a 13 wstrzymało się od głosu.

Nowela wprowadza możliwość realizacji obowiązku dotyczącego efektywności energetycznej w formie programów dofinansowań wymiany urządzeń grzewczych u odbiorców końcowych.

Wśród nowych rozwiązań są dodatkowe – obok świadectw efektywności energetycznej – środki służące realizacji unijnego celu oszczędności energii. Do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej wliczane będą inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Nowela wprowadza możliwość rozliczania zobowiązań dotyczących oszczędności energii poprzez realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorców końcowych, w tym m.in. wymianę urządzeń lub instalacji służących do celów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej czy przyłączanie odbiorców do sieci ciepłowniczej.

System świadectw efektywności energetycznej ma objąć przedsiębiorstwa paliwowe wprowadzające do obrotu paliwa ciekłe do celów transportowych.

Zgodnie z nowelą, ma powstać też centralny rejestr oszczędności energii finalnej, który prowadzić będzie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. W rejestrze mają być gromadzone dane dotyczące m.in. zrealizowanych projektów efektywności energetycznej. Rejestr ma uszczelnić system monitorowania i raportowania oszczędności energii powstałych z realizacji programów unijnych i krajowych.

Zagregowane dane mają być udostępnione ministrowi do spraw klimatu, by ułatwić bieżące szacowanie osiąganych oszczędności w zakresie zużycia energii finalnej.

Wzmocniono przepisy dotyczące zawierania umów o poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym, doprecyzowano wymagania wobec osób przygotowujących audyty efektywności energetycznej oraz zakres informacji dotyczących efektywności energetycznej pozyskiwanych od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022r.

(ISBnews)

Artykuł wykonali: Irena Jagiełło, Tomasz Litwińczuk

Wpływ temperatury na wydajność paneli fotowoltaicznych

Producenci modułów fotowoltaicznych przy produkcji analizują i biorą pod uwagę wiele czynników atmosferycznych występujących na całym świecie, dlatego panele umożliwiają Read more

Kolektory hybrydowe – fotowoltaika i kolektory słoneczne w jednym urządzeniu

Kolektor hybrydowy to rozwiązanie, które w jednym urządzeniu łączy rozwiązania znane z paneli fotowoltaicznych (produkcję prądu) i kolektora słonecznego (ogrzewanie Read more

Jak zacienienie wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej wielu zainteresowanych technologią klientów zastanawia się czy w sytuacji gdy na instalację fotowoltaiczną pada cień, instalacja Read more

Optymalizatory mocy – wady i zalety

Instalacje fotowoltaiczne z optymalizatorami to systemy, których zadaniem jest osiągnięcie wyższych uzysków energii z instalacji nawet do kilkudziesięciu procent, szczególnie Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *