Magazyny energii zyskują na popularności i tanieją szybciej niż fotowoltaika

Magazyny energii zyskują na popularności i tanieją szybciej niż fotowoltaika

Rynek magazynów energii w Polsce, a także w wielu innych europejskich krajach zajmuje póki co marginalną pozycję. Wyjątkiem są nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech rynek ten rozwija się bardzo prężnie i na podstawie danych spływających z tego kraju można określić aktualne ceny urządzeń magazynujących energię z fotowoltaiki.

Raport SolarPower Europe

Rosnące koszty energii elektrycznej pobieranej z sieci zmuszają wielu właścicieli przydomowych instalacji fotowoltaicznych do konsumowania możliwie jak największej ilości prądu produkowanego z własnej instalacji fotowoltaicznej. Z tego powodu stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe przedstawia dane na temat rozwoju europejskiego rynku magazynów energii. 

Rozwiązaniem rosnących cen energii jest zastosowanie magazynów energii w celu przechowania  wyprodukowanych nadwyżek. 

Według danych pochodzących z raportu SolarPower Europe w ubiegłym roku (2019) w Europie zainstalowano domowe magazyny energii o łącznej pojemności 745 MWh. Jest to o 57% więcej niż w roku poprzednim. Największe zainteresowanie magazynami energii przejawiają Niemcy, które mogą poszczycić się zainstalowaną łączną pojemnością 496 MWh i jest to o 213 MWh więcej niż w roku poprzednim.  Pozostałe kraje: Włochy (89 MWh) Wielka Brytania (38 MWh), Austria (37 MWh) i Szwajcaria (20 MWh).

Łączna zainstalowana pojemność magazynów energii względem kraju

  • Niemcy (1,328 GWh)
  • Włochy (243 MWh)
  • Wielka Bryt. (143 MWh)
  • Austria (120 MWh)

Jaka jest przyszłość magazynów energii?

SolarPower Europe uważa, że mimo pandemii, nastąpi wzrost inwestycji w magazyny energii o łącznej pojemności 810 MWh,  a w roku 2022 przekroczony zostanie próg 1 GWh zainstalowanych magazynów. Ponadto w 2024 roku łączna pojemność domowych magazynów ma wynosić 7,2 GWh.
Coraz niższe ceny domowych instalacji fotowoltaicznych.

Spadek cen magazynów energii wyższy niż fotowoltaiki

Ceny domowych magazynów energii od roku 2015 do 2019 w Niemczech spadły przeciętnie o 40%, co jest wynikiem imponującym w porównaniu do instalacji fotowoltaicznych, których cena obniżyła się o 18%. Największy spadek odnotowano w roku 2016, który prawdopodobnie był spowodowany wprowadzeniem w Niemczech dwa lata wcześniej ogólnokrajowego programu dopłat do domowych magazynów energii.

Ceny magazynu energii o wielkości do 6 kWh w 2019 spadła do około 1000 euro za 1 kWh, a prognozy wskazują na to, że w 2023 roku ich koszt wyniesie około 600 euro za 1 kWh.

Tesla i rekordowa sprzedaż magazynów energii

Wzrost popularności magazynów energii na świecie przyczynił się do sprzedaży bateryjnych magazynów energii także przez firmę Tesla. W rok firma Elona Muska dostarczyła 2 GWh baterii. Jest to najlepszy notowany dotychczas wynik sprzedaży .
Przedstawiciele Tesli w dniu 22 września przekazali informację, że pracują nad strategią rozwoju technologii baterii, która ma obniżyć koszty produkcji o przeciętnie 56%. Z pewnością wpłynie to na obniżenie cen zakupu takich baterii.
Ikona elektromobilności już w Polsce – nowy salon Tesli w Polsce
Pierwszy salon Tesli w Polsce

Gdy kilka dni temu samochody elektryczne Tesla 3 i Tesla S otrzymały spolszczenie interfejsu, zaczęły pojawiać się rozważania na temat Read more

Produkcja wodoru z farm fotowoltaicznych – Polski elektrolizer wodorowy.

Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą Read more

Profil zużycia energii – sposoby maksymalizacji wykorzystania wyprodukowanej energii

Nadprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia wiąże się ze stratami w postaci konieczności oddania energii elektrycznej do sieci.  Z zewnętrznego źródła Read more

Trwają pracę rządu nad nowym prawem funkcjonowania magazynów energii

Już od kilku lat rząd zabiera się do przygotowania prawa dotyczącego magazynów energii. Pierwsze zapowiedzi pojawiły się już w 2018, Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *