Kurs chałturnictwa, czyli najczęściej popełniane błędy przez instalatorów fotowoltaiki.

Kurs chałturnictwa, czyli najczęściej popełniane błędy przez instalatorów fotowoltaiki.

Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem na obniżenie kosztów za energię elektryczną oraz ogrzewanie. Wynika to między innymi z faktu, że ceny energii elektrycznej stale rosną, a instalacje fotowoltaiczne są coraz tańsze. Skutkiem zwiększonego zapotrzebowania na usługi montażu instalacji fotowoltaicznych jest zatrudnianie niedoświadczonych wykonawców. W tym artykule poznasz najczęściej popełniane przez nich błędy.

Co się nie zmieści to się popieści – montaż paneli fotowoltaicznych „na siłę”

Najczęstszą przyczyną nieobchodzenia się z panelami z należytą starannością jest brak podstawowej wiedzy o budowie paneli fotowoltaicznych. Jest to niestety zmorą wielu ekip montażowych z racji nieodpowiedniego lub całkowitego braku przeszkolenia pod tym kątem. Krzywy montaż paneli z dużym naprężeniem ramy prowadzi do powstania mikropęknięć, powodując zwiększenie oporu elektrycznego. Takie punkty powodują nagrzewanie się ogniw (hot spoty), które prowadzą do dalszego uszkadzania się paneli fotowoltaicznych.

Niszczenie paneli fotowoltaicznych przez ekipy montujące

Podstawowym zadaniem każdego chałturnika jest dotykanie paneli gołymi dłońmi, opieranie się, uderzanie o panele fotowoltaiczne itp. Te czynności to kolejny powód tworzenia się punktów zwiększonego oporu elektrycznego (hot spotów). Nienależyte obchodzenie się z modułami fotowoltaicznymi sprawia, że utrata sprawności następuje w bardzo krótkim czasie. 

Przygniatanie przewodów instalacji

Przewody w instalacji fotowoltaicznej powinny być przede wszystkim zabezpieczone od takich sytuacji, gdyż przygniecenie takiego kabla może prowadzić do uszkodzenia przewodu i utraty ich właściwości.
Przyczyny awarii fotowoltaiki - Źródło: Shadenstatik Photovoltaik Schadensursachen nach Stückzahlen - Mannheimer Versicherung 2010

Oszustwo w klasycznym wydaniu

Firmy zajmujące się chałturnictwem fotowoltaicznym przechodzą na „wyższy” poziom. Naciąganie informacji o zainstalowanych panelach; przekazywanie fałszywych informacji klientowi na temat najlepszych modułów fotowoltaicznych na rynku; celowe i nieodpowiednie oszacowanie, jakie zyski będą z montażu fotowoltaiki – to tylko niektóre z metod na naciąganie klientów. Jest to problem, który narósł w wyniku ogromnej popularyzacji instalacji fotowoltaicznych. Na rynku znajduje się wiele firm, które jawnie oszukują nieświadomego klienta, dlatego każdą informację podaną przez przedstawiciela handlowego należy traktować z dystansem i ją dogłębnie sprawdzić.

Zastosowanie zwykłych przewodów elektrycznych zamiast certyfikowanych przewodów solarnych

Priorytetem przy wyborze kabli do fotowoltaiki powinny być jak najwyższe parametry produktów. Należy pamiętać, że okablowanie będzie narażone na wiele czynników: ekspozycję na promienie UV, uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatur, ozon, wilgoć… Instalacja ma nam posłużyć na nawet kilkadziesiąt lat, więc przewody muszą być przede wszystkim odporne na mocno zmieniające się warunki pogodowe. Liczą się również parametry przeciwpożarowe. Specjalne kable solarne wytworzone powinny być przede wszystkim z normami europejskimi oraz posiadać odpowiednie certyfikaty, przede wszystkim certyfikat CE, ale także inne certyfikaty niezależnych instytutów, np. TÜV. Przed wyborem ekipy instalacyjnej warto zwrócić na to uwagę, dopytując się o szczegóły. 

Montaż paneli fotowoltaicznych pod różnym kątem nachylenia i kierunkiem na jednym łańcuchu (stringu)

Podstawową zasadą montażu fotowoltaiki jest to, że panele fotowoltaiczne działają jak ich najsłabsze ogniwo. Aż trudno uwierzyć, że na rynku branży fotowoltaicznej ta zasada nie jest respektowana przez wszystkich instalatorów. Łączenie modułów ułożonych pod innym kątem lub w innym kierunku sprawić może, że takie połączenie wpłynie na obniżenie produkcji.

Ignorowanie zacienień

Podstawowa zasada montażu fotowoltaiki, o której wspominałem przed chwilą dotyczy także obecności zacienień (zobacz: Jak zacienienie wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej). Nawet drobny cień znacząco wpływa na wydajność instalacji. Oczywiście są metody, które pozwalają sobie z tym problemem poradzić: optymalizatory mocy. Jednak stosowanie optymalizatorów do kompensacji negatywnego wpływu zacienienia powinna być brana pod uwagę tylko w przypadku, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Nieuwzględnianie zacienień w projekcie przez instalatorów jest najczęściej albo objawem ignorancji, niewiedzy albo sposobem na naciągnięcie klienta na dodatkowe koszta związane z zakupem optymalizatorów. (zobacz: Optymalizatory mocy – wady i zalety)

Błędnie wykonane uziemienie

Panele fotowoltaiczne posiadają w swojej ramie otwory, które służą do podłączenia ich oraz konstrukcji montażowej w celu uziemienia – wyrównaniu potencjału elektrycznego. Połączenie samych konstrukcji montażowych nie tworzy odpowiedniego połączenia galwanicznego. Konsekwencją nieodpowiedniego wykonania uziemienia może być porażenie prądem elektrycznym, degradacja modułów oraz obecność dodatkowego napięcia elektrostatycznego.

Kolejnym błędem jest wykonanie uziomu o błędnych parametrach. Normą jest, że każda instalacja fotowoltaiczna musi zostać uziemiona. Po zakończeniu etapu wykonania uziemienia NALEŻY wykonać pomiary rezystancji takiego uziomu. Wymagana rezystancja powinna być niższa niż 10 Ω. 

Naruszenie pokrycia konstrukcji dachu

Uszkodzenia pokrycia dachowego mogą być skutkiem wynikającym z błędów montażowych. Najczęściej są spowodowane zwiększonym  naciskiem na haki montażowe, których jest zbyt mało w stosunku do obciążenia lub warunków atmosferycznych. Należy również wziąć pod uwagę konieczność wzmocnienia dachu w starszych budynkach oraz uszczelnić miejsca narażone na przeciekanie dachu

Niestosowanie dodatkowych ograniczników przepięć

Stosowanie dodatkowego ogranicznika przy panelach (pierwszy znajduje się przy falowniku) jest wymagane gdy odległość od paneli fotowoltaicznych przekracza 10 m. 

Pętle indukcyjne

Aby zabezpieczyć się przed powstawaniem pętli indukcyjnych, przewód dodatni, ujemny oraz ochronny muszą iść w jednym ciągu. Ponadto niedopuszczalnym jest położenie przewodów „luzem” na dachu. 

Instalacja falownika, a bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Inwerter (falownik) należy montować na powierzchniach niepalnych (materiałem palnym jest np. płyta OSB) w pomieszczeniach przewiewnych oraz bez zanieczyszczeń. W przypadku instalacji kilku inwerterów odległość od falowników powinna być zgodna z zaleceniami producenta (najczęściej nie mniej niż 50 cm). Do pożarów może dojść w miejscach łączeń przewodów i styków. Luźne połączenia mogą prowadzić do wypalania styków. Takie sytuacje miały miejsce w okolicach inwerterów, tablic rozdzielczych oraz wyłączników. 

Półprzezroczyste ogniwa słoneczne – przyszłość dla rolników?

Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more

Projekt inwestycyjny farm fotowoltaicznych

Procedurę przyłączenia wytwórców do sieci dystrybucyjnej przedsiębiorstwa energetycznego reguluje art. 7 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. Nr Read more

Jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej będzie optymalna? – Dobór mocy na podstawie rachunków za prąd.

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej dobrze jest pomyśleć o takiej instalacji, która w całości pokryje nasze roczne zapotrzebowanie Read more

Słownik instalatora fotowoltaiki cz. 1

Gdy instalator fotowoltaiki operuje niezrozumiałymi dla zwykłego użytkownika pojęciami warto by było mieć przed sobą taki słownik, w którym wszystkie Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *