Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem na obniżenie kosztów za energię elektryczną oraz ogrzewanie. Wynika to między innymi z faktu, że ceny energii elektrycznej stale rosną, a instalacje fotowoltaiczne są coraz tańsze. Skutkiem zwiększonego zapotrzebowania na usługi montażu instalacji fotowoltaicznych jest zatrudnianie niedoświadczonych wykonawców. W tym artykule poznasz najczęściej popełniane przez nich błędy.
Co się nie zmieści to się popieści – montaż paneli fotowoltaicznych „na siłę”
Niszczenie paneli fotowoltaicznych przez ekipy montujące
Przygniatanie przewodów instalacji
Oszustwo w klasycznym wydaniu
Firmy zajmujące się chałturnictwem fotowoltaicznym przechodzą na „wyższy” poziom. Naciąganie informacji o zainstalowanych panelach; przekazywanie fałszywych informacji klientowi na temat najlepszych modułów fotowoltaicznych na rynku; celowe i nieodpowiednie oszacowanie, jakie zyski będą z montażu fotowoltaiki – to tylko niektóre z metod na naciąganie klientów. Jest to problem, który narósł w wyniku ogromnej popularyzacji instalacji fotowoltaicznych. Na rynku znajduje się wiele firm, które jawnie oszukują nieświadomego klienta, dlatego każdą informację podaną przez przedstawiciela handlowego należy traktować z dystansem i ją dogłębnie sprawdzić.
Zastosowanie zwykłych przewodów elektrycznych zamiast certyfikowanych przewodów solarnych
Priorytetem przy wyborze kabli do fotowoltaiki powinny być jak najwyższe parametry produktów. Należy pamiętać, że okablowanie będzie narażone na wiele czynników: ekspozycję na promienie UV, uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatur, ozon, wilgoć… Instalacja ma nam posłużyć na nawet kilkadziesiąt lat, więc przewody muszą być przede wszystkim odporne na mocno zmieniające się warunki pogodowe. Liczą się również parametry przeciwpożarowe. Specjalne kable solarne wytworzone powinny być przede wszystkim z normami europejskimi oraz posiadać odpowiednie certyfikaty, przede wszystkim certyfikat CE, ale także inne certyfikaty niezależnych instytutów, np. TÜV. Przed wyborem ekipy instalacyjnej warto zwrócić na to uwagę, dopytując się o szczegóły.
Montaż paneli fotowoltaicznych pod różnym kątem nachylenia i kierunkiem na jednym łańcuchu (stringu)
Podstawową zasadą montażu fotowoltaiki jest to, że panele fotowoltaiczne działają jak ich najsłabsze ogniwo. Aż trudno uwierzyć, że na rynku branży fotowoltaicznej ta zasada nie jest respektowana przez wszystkich instalatorów. Łączenie modułów ułożonych pod innym kątem lub w innym kierunku sprawić może, że takie połączenie wpłynie na obniżenie produkcji.
Ignorowanie zacienień
Podstawowa zasada montażu fotowoltaiki, o której wspominałem przed chwilą dotyczy także obecności zacienień (zobacz: Jak zacienienie wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej). Nawet drobny cień znacząco wpływa na wydajność instalacji. Oczywiście są metody, które pozwalają sobie z tym problemem poradzić: optymalizatory mocy. Jednak stosowanie optymalizatorów do kompensacji negatywnego wpływu zacienienia powinna być brana pod uwagę tylko w przypadku, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Nieuwzględnianie zacienień w projekcie przez instalatorów jest najczęściej albo objawem ignorancji, niewiedzy albo sposobem na naciągnięcie klienta na dodatkowe koszta związane z zakupem optymalizatorów. (zobacz: Optymalizatory mocy – wady i zalety)
Błędnie wykonane uziemienie
Panele fotowoltaiczne posiadają w swojej ramie otwory, które służą do podłączenia ich oraz konstrukcji montażowej w celu uziemienia – wyrównaniu potencjału elektrycznego. Połączenie samych konstrukcji montażowych nie tworzy odpowiedniego połączenia galwanicznego. Konsekwencją nieodpowiedniego wykonania uziemienia może być porażenie prądem elektrycznym, degradacja modułów oraz obecność dodatkowego napięcia elektrostatycznego.
Kolejnym błędem jest wykonanie uziomu o błędnych parametrach. Normą jest, że każda instalacja fotowoltaiczna musi zostać uziemiona. Po zakończeniu etapu wykonania uziemienia NALEŻY wykonać pomiary rezystancji takiego uziomu. Wymagana rezystancja powinna być niższa niż 10 Ω.
Naruszenie pokrycia konstrukcji dachu
Uszkodzenia pokrycia dachowego mogą być skutkiem wynikającym z błędów montażowych. Najczęściej są spowodowane zwiększonym naciskiem na haki montażowe, których jest zbyt mało w stosunku do obciążenia lub warunków atmosferycznych. Należy również wziąć pod uwagę konieczność wzmocnienia dachu w starszych budynkach oraz uszczelnić miejsca narażone na przeciekanie dachu
Niestosowanie dodatkowych ograniczników przepięć
Stosowanie dodatkowego ogranicznika przy panelach (pierwszy znajduje się przy falowniku) jest wymagane gdy odległość od paneli fotowoltaicznych przekracza 10 m.
Pętle indukcyjne
Aby zabezpieczyć się przed powstawaniem pętli indukcyjnych, przewód dodatni, ujemny oraz ochronny muszą iść w jednym ciągu. Ponadto niedopuszczalnym jest położenie przewodów „luzem” na dachu.
Instalacja falownika, a bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Inwerter (falownik) należy montować na powierzchniach niepalnych (materiałem palnym jest np. płyta OSB) w pomieszczeniach przewiewnych oraz bez zanieczyszczeń. W przypadku instalacji kilku inwerterów odległość od falowników powinna być zgodna z zaleceniami producenta (najczęściej nie mniej niż 50 cm). Do pożarów może dojść w miejscach łączeń przewodów i styków. Luźne połączenia mogą prowadzić do wypalania styków. Takie sytuacje miały miejsce w okolicach inwerterów, tablic rozdzielczych oraz wyłączników.
Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more
Procedurę przyłączenia wytwórców do sieci dystrybucyjnej przedsiębiorstwa energetycznego reguluje art. 7 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. Nr Read more
Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej dobrze jest pomyśleć o takiej instalacji, która w całości pokryje nasze roczne zapotrzebowanie Read more
Gdy instalator fotowoltaiki operuje niezrozumiałymi dla zwykłego użytkownika pojęciami warto by było mieć przed sobą taki słownik, w którym wszystkie Read more