Jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej będzie optymalna? – Dobór mocy na podstawie rachunków za prąd.

Jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej będzie optymalna? – Dobór mocy na podstawie rachunków za prąd.

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej dobrze jest pomyśleć o takiej instalacji, która w całości pokryje nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną bez nadprodukcji. Wynika to z systemu rozliczania się z dostawcą, który nie przewiduje wypłacania pieniędzy za nadprodukcję energii elektrycznej. Na szczęście jest sposób, aby określić zapotrzebowanie na energię: na podstawie rocznego zużycia energii oraz rachunków za prąd.

System rozliczania prosumentów

System rozliczania, który funkcjonuje w Polsce zakłada, że przy instalacji do 10 kW, każda 1 kWh wprowadzona do sieci to możliwość odebrania 0.8 kWh w innym okresie, ale nie później niż przez okres jednego roku. Przy instalacjach powyżej 10 kW, za każdą 1 kWh energii wprowadzonej można odebrać 0,7 kWh w późniejszym terminie. 

W związku z tak funkcjonującym systemem rozliczania prosumentów (producent-konsument) oraz wysoką potrzebą przekazywania wyprodukowanej energii elektrycznej, którą nie sposób wykorzystać całkowicie w momencie produkcji, zwykle przyjmuje się, że w Polsce na każde 1.000 kWh zużytej energii elektrycznej w ciągu roku należy dobrać instalację fotowoltaiczną o wielkości 1.25 kWp. 

Zakładając zużycie roczne energii elektrycznej na poziomie 5.000 kWh potrzebna będzie instalacja o mocy 5*1.25 kWp = 6,25 kWp.

Miesięczny rachunek za prąd:

100 zł:

140 zł:

180 zł:

220 zł:

260 zł:

300 zł:

340 zł:

380 zł:

420 zł:

460 zł:

500 zł:

Proponowana wielkość instalacji PV

2,4 kWp

3,36 kWp

4,32 kWp

5,28 kWp

6,24 kWp

7,2 kWp  

8,16 kWp 

9,12 kWp

10,08 kWp

11,04 kWp 

12 kWp

Powyższe dane to jedynie orientacyjne wartości. Odpowiedni dobór mocy zależy od wielu czynników. Z tego względu najlepiej wykonać symulację uzysków uwzględniając kąt nachylenia instalacji oraz odchylenie od południa, a także użyte komponenty. 

W przypadku braku odpowiedniej ilości miejsca na większą instalację fotowoltaiczną, która w całości pokryje zapotrzebowanie na energię budynku, można rozważyć instalację na gruncie. Jeśli mimo to nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, mniejsza instalacja również będzie opłacalną inwestycją, gdyż może znacznie obniżyć rachunki za prąd. 

Szymański: Spadające rachunki za energię elektryczną nie motywują do oszczędzania energii

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more

5 powodów, przez które nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną

Na stronach instalatorów systemów fotowoltaicznych można przeczytać o wspaniałych zaletach fotowoltaiki. Każdy instalator próbuje zdobyć jak największą ilość klientów,  często Read more

Analiza zwrotu instalacji fotowoltaicznej – Kiedy zwróci mi się instalacja fotowoltaiczna?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z poniesieniem znacznych nakładów związanych z budową. Koszty te nie są duże w porównaniu do Read more

Słownik instalatora fotowoltaiki cz. 1

Gdy instalator fotowoltaiki operuje niezrozumiałymi dla zwykłego użytkownika pojęciami warto by było mieć przed sobą taki słownik, w którym wszystkie Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *