Rynek magazynów energii w Polsce, a także w wielu innych europejskich krajach zajmuje póki co marginalną pozycję. Wyjątkiem są nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech rynek ten rozwija się bardzo prężnie i na podstawie danych spływających z tego kraju można określić aktualne ceny urządzeń magazynujących energię z fotowoltaiki.
Raport SolarPower Europe
Rosnące koszty energii elektrycznej pobieranej z sieci zmuszają wielu właścicieli przydomowych instalacji fotowoltaicznych do konsumowania możliwie jak największej ilości prądu produkowanego z własnej instalacji fotowoltaicznej. Z tego powodu stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe przedstawia dane na temat rozwoju europejskiego rynku magazynów energii.
Rozwiązaniem rosnących cen energii jest zastosowanie magazynów energii w celu przechowania wyprodukowanych nadwyżek.
Według danych pochodzących z raportu SolarPower Europe w ubiegłym roku (2019) w Europie zainstalowano domowe magazyny energii o łącznej pojemności 745 MWh. Jest to o 57% więcej niż w roku poprzednim. Największe zainteresowanie magazynami energii przejawiają Niemcy, które mogą poszczycić się zainstalowaną łączną pojemnością 496 MWh i jest to o 213 MWh więcej niż w roku poprzednim. Pozostałe kraje: Włochy (89 MWh) Wielka Brytania (38 MWh), Austria (37 MWh) i Szwajcaria (20 MWh).
Łączna zainstalowana pojemność magazynów energii względem kraju
- Niemcy (1,328 GWh)
- Włochy (243 MWh)
- Wielka Bryt. (143 MWh)
- Austria (120 MWh)
Jaka jest przyszłość magazynów energii?
SolarPower Europe uważa, że mimo pandemii, nastąpi wzrost inwestycji w magazyny energii o łącznej pojemności 810 MWh, a w roku 2022 przekroczony zostanie próg 1 GWh zainstalowanych magazynów. Ponadto w 2024 roku łączna pojemność domowych magazynów ma wynosić 7,2 GWh.
Coraz niższe ceny domowych instalacji fotowoltaicznych.
Spadek cen magazynów energii wyższy niż fotowoltaiki
Ceny domowych magazynów energii od roku 2015 do 2019 w Niemczech spadły przeciętnie o 40%, co jest wynikiem imponującym w porównaniu do instalacji fotowoltaicznych, których cena obniżyła się o 18%. Największy spadek odnotowano w roku 2016, który prawdopodobnie był spowodowany wprowadzeniem w Niemczech dwa lata wcześniej ogólnokrajowego programu dopłat do domowych magazynów energii.
Ceny magazynu energii o wielkości do 6 kWh w 2019 spadła do około 1000 euro za 1 kWh, a prognozy wskazują na to, że w 2023 roku ich koszt wyniesie około 600 euro za 1 kWh.
Tesla i rekordowa sprzedaż magazynów energii
Wzrost popularności magazynów energii na świecie przyczynił się do sprzedaży bateryjnych magazynów energii także przez firmę Tesla. W rok firma Elona Muska dostarczyła 2 GWh baterii. Jest to najlepszy notowany dotychczas wynik sprzedaży .Przedstawiciele Tesli w dniu 22 września przekazali informację, że pracują nad strategią rozwoju technologii baterii, która ma obniżyć koszty produkcji o przeciętnie 56%. Z pewnością wpłynie to na obniżenie cen zakupu takich baterii.