Wdrożenie technologii wskazanej w analizie „Solar PV Module Technology Market Report 2020” przez amerykańską firmę konsultingową Wood Mackenzie ma przełożyć się na niższe koszta produkcji oraz wyższą efektywność paneli fotowoltaicznych. Efektem wprowadzonych zmian ma być zmniejszenie kosztów energii wytwarzanej z fotowoltaiki.
W przemyśle fotowoltaicznym trwa ogromny postęp technologiczny. Już od wielu lat przyczynia się do obniżenia kosztów inwestycji w instalację PV. Według Wood Mackenzie ceny modułów fotowoltaicznych znów spadną. Nie będzie to jednak tak oszałamiający spadek jak dotychczas. Postęp związany z produkcją coraz sprawniejszych modułów ma przełożyć się na spadek kosztów produkcji energii elektrycznej przy uwzględnieniu kosztów początkowych i operacyjnych inwestycji, a także całkowitego uzysku energii.
Coraz wyższa żywotność paneli fotowoltaicznych
Analiza Uśrednionego kosztu energii elektrycznej (LCOE) przyjmowała żywotność instalacji fotowoltaicznych na poziomie 25 lat. Jednakże wraz z poprawą jakości modułów, nowych technologii np. modułów glass-glass, ten okres zwiększy się do 30 lat.
Potencjał obniżenia kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych
Według autorów raportu wdrożenie większych formatów płytek zmniejszy szacunkowo koszty inwestycji o 3-9%. Plany wprowadzenia większych ogniw są sukcesywnie realizowane przez większość czołowych producentów paneli fotowoltaicznych. Na rynku pojawiają się moduły PV o mocach przekraczających 500 Wp. Prognozy wskazują, że ta liczba wkrótce zwiększy się do 600 Wp.
Tempo rozwoju coraz większych modułów zależeć będzie przede wszystkim od prędkości adaptacji rynku fotowoltaicznego, a zwłaszcza falowników i trackerów. W przypadku założenia szybkiego dostosowania producentów do zmieniającego się rynku, udział dużych modułów fotowoltaicznych do końca przyszłego roku wyniesie około 40%, a mniejsze ogniwa w standardzie M6 znikną z rynku do 2025 roku.
Przyszłość w ogniwach typu n?
Według Wood Mackenzie moduły z ogniwami typu n, a w szczególności wykonane w technologii HIT i TOPCon przyczynią się do dalszego spadku kosztów wytwarzania energii. Moduły te będą charakteryzować się wyższą wydajnością i niższą degradacją. Obecnie jednak takie moduły na chwilę obecną nie są w stanie obniżyć kosztów produkcji energii elektrycznej bardziej niż ogniwa monokrystaliczne w technologii PERC.
Według Wood Mackenzie na chwilę obecną należy osiągnąć wyższą moc o 40 W (TOPCon) i 90 W (HIT) w porównaniu do modułów monokrystalicznych PERC przy zachowaniu tej samej ceny lub obniżyć cenę kolejno o 6% i 20%.
Na chwilę obecną zmiana technologii jest nieopłacalna, lecz wraz z postępem i obniżeniem kosztów produkcji, takie moduły zdobędą kluczowy udział w rynku fotowoltaicznym.
Wybrać instalację on-grid, czy off-grid? Wiele przyszłych prosumentów zadaje sobie to pytanie. O ile powszechnie implementowanym systemem jest on grid, Read more
W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów produkujących energię elektryczną na własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Wielu z nich Read more
Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more
Od lipca będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach nowej odsłony programu Mój Prąd. Do Read more