Montaż inteligentnych rozwiązań, które komunikują się za pomocą przewodów wiąże się z poprowadzeniem kabla do każdego urządzenia. Nie zawsze jest to możliwe, tanie czy też wskazane. Na szczęście na rynku oprócz technologii przewodowej są też takie, które komunikują się bezprzewodowo. Najczęstszymi standardami komunikacyjnymi w inteligentnym domu jest ZigBee, Z-Wave i WiFi. Który protokół wybrać? W tym wpisie opisuję różnice między poszczególnymi technologiami.
Rosnąca popularność komunikacji bezpośrednio przez Wi-Fi
Przez długi okres technologia Wi-Fi jako rozwiązanie do komunikacji między urządzeniami w inteligentnym domu nie była traktowana jako poważne rozwiązanie. Sytuacja jednak się zmienia i mimo, że ZigBee oraz Z-Wave są uważane obecnie najlepszymi standardami do smart home to zaczęły mieć poważnego konkurenta, który do działania (w przeciwieństwie do wyżej wymienionych protokołów) nie wymaga specjalnej bramki. Wszystkie dane potrzebne do sterowania zapisywane są w chmurze producenta smart urządzenia WiFi.
Przetwarzanie danych lokalnie czy w „chmurze”?
Gdy rozwijasz smart home, warto zadać sobie pytanie, jak bardzo chcesz zaangażować zewnętrzne serwery. Wszystkie urządzenia WiFi są zależne od chmury, a do ich obsługi potrzebujesz stabilnego połączenia z Internetem.
Można oczywiście do WiFi też można stworzyć odpowiednią centralkę sterującą, która będzie umożliwiała sterowanie lokalne, które nie polega na chmurze. Służą do tego własne serwery Hubitat, OpenHab, Home Assistant, Domoticz. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą mogły komunikować się z tym wewnętrznym systemem. Przed zakupem smart urządzenia najlepiej się co do tego upewnić.
Gdy sterujesz urządzeniami lokalnie to zauważysz, że te działają o wiele szybciej. Dostrzeżesz dramatyczną różnicę między momentem wysyłania polecenia a momentem, w którym się ono wykonuje, np. zapalanie światła.
Podatność na zakłócenia
Zwycięzcą pod tym względem jest Z-Wave, który charakteryzuje się najmniejszą podatnością na zakłócenia w porównaniu do WiFi czy ZigBee. Dzieje się tak, ponieważ Z-Wave działa na niższych częstotliwościach radiowych (908.42 MHz), podczas gdy zarówno ZigBee, jak i większość urządzeń Wi-Fi komunikuje się w paśmie 2.4 GHz. Duża ilość urządzeń działających w tym samym paśmie może sprawić, że sygnał przy większych odległościach będzie zanikał.
Pod kątem najniższej podatności na zakłócenia pierwsze miejsce zajmuje Z-Wave. Zaraz po nim jest ZigBee, które wzmacnia sygnał przez przesyłanie pakietów danych przez inne urządzenia działające w tym samym systemie – podobnie jak Z-Wave. Na ostatnim miejscu jest Wi-Fi, które musi przesłać dane przez naszą sieć Internetową aż do chmury.
Co jak producent zamknie swoją działalność lub przestanie wspierać urządzenie?
Produkty Z-Wave i ZigBee wymagają do użycia specjalnej centralki, która lokalnie wykonuje całą pracę. W przypadku, gdy firma produkująca żarówki Z-Wave lub ZigBee zrezygnuje, Twoje urządzenia będą działać.
Producent urządzeń WiFi zapewnia chmurę i dedykowaną aplikację. Jeśli firma zdecyduje się zamknąć biznes smart home to urządzenia stracą swoje możliwości smart.
Cena
Gdy zastanawiamy się nad budową swojego systemu smart home, jednym z czynników, który decyduje o sposobie komunikacji (ZigBee, Z-Wave czy WiFi) jest cena.
Komunikacja WiFi charakteryzuje się niską barierą wejścia. Do sterowania urządzeniami nie potrzebujesz żadnej centrali sterującej. Są często tańsze niż pojedyncze urządzenia pracujące na systemie ZigBee czy Z-Wave. Są zwykle łatwe do sparowania i nie posiadają aż tak zaawansowanych automatyzacji. Obecnie większość z nich pozwala sterować urządzeniem głosowo.
WiFi jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które jeszcze nie są do końca przekonane czy chcą mieć smart home w domu. Przed wydaniem większej ilości pieniędzy chcą sprawdzić, czy warto.
Osoby zdecydowane oraz chcące czegoś więcej niż włączanie i wyłączanie urządzeń z aplikacji lub głosowo są lepsze rozwiązania: ZigBee oraz Z-Wave.
ZigBee z racji większej popularności na świecie charakteryzuje się szerokim wyborem asortymentu smart różnych firm. Dzięki temu urządzenia są średnio tańsze od Z-Wave. Urządzenia pod kontrolą ZigBee kosztują niewiele więcej lub tyle samo, co urządzenia WiFi.
Produkty różnych producentów komunikujące się po ZigBee lub Z-Wave nie działają z każdym hubem (centralką)
Jeśli posiadasz inteligentną centralkę ZigBee lub Z-Wave nie oznacza to, że będziesz mógł/mogła połączyć do niego urządzenia wszystkich producentów. Należy sprawdzić kompatybilność przed zakupem urządzenia innego producenta
WiFi, Z-Wave czy ZigBee?
Decyzja należy do Ciebie. Wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie najważniejsze jeśli chodzi o wrażenia z użytkowania smart home. Jeśli wystarczy Ci, żeby wszystko działało z asystentami głosowymi i nie potrzebujesz żadnych zaawansowanych funkcji, urządzenia Wi-Fi są najlepszą opcją w stosunku jakość-cena.
Jeśli chcesz sterować urządzeniami lokalnie i tworzyć bardziej zaawansowane automatyzacje – lepszą decyzją będzie ZigBee i Z-Wave.
Jeśli szukasz pomocy dotyczącej instalacji systemów smart home – odezwij się do nas 🙂 . Zajmujemy się tym zawodowo.
Czasy, kiedy rozwiązania inteligentnego domu były bardzo drogie odchodzą w niepamięć. Wraz z rozwojem technologii ceny smart urządzeń spadły, a Read more
Mieszkania pełne inteligentnych systemów, które sterowane są za pomocą wirtualnych asystentów głosowych jeszcze niedawno wydawały się bardzo daleką przyszłością. Dziś Read more
Nadprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia wiąże się ze stratami w postaci konieczności oddania energii elektrycznej do sieci. Z zewnętrznego źródła Read more