Mieszkania pełne inteligentnych systemów, które sterowane są za pomocą wirtualnych asystentów głosowych jeszcze niedawno wydawały się bardzo daleką przyszłością. Dziś w budynkach mieszkalnych, przestrzeniach biurowych, halach produkcyjnych a nawet przestrzeniach publicznych znajduje się wiele inteligentnych rozwiązań, które znane są z filmów science fiction. Jedne z nich zwiększają bezpieczeństwo domu (czujniki zalania, systemy alarmowe, czujniki gazu), inne wspomagają oszczędnie zarządzać energią elektryczną i grzewczą (regulacja natężenia światła, inteligentne ogrzewanie), a pozostałe poprawiają komfort użytkowania (inteligentny ekspres do kawy, sterowanie oświetleniem, automatyzacje codziennych czynności).
Czy inteligentne systemy są drogie?
Zaawansowane systemy automatyki domowej kojarzone są z wysoką ceną sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Określenie „smart home” dla wielu kojarzy się z zaawansowanymi mieszkaniami dostępnymi tylko dla najbogatszych. Jednak smart home nie musi być drogi. W rzeczywistości wystarczy zaledwie tysiąc złotych aby zainstalować system, który znacząco poprawi komfort korzystania z mieszkania oraz obniży rachunki.
Warto pamiętać, że inwestycja w instalację zwraca się w postaci niższych rachunków – przede wszystkim za ogrzewanie, prąd i wodę. Czujnik natężenia światła i temperatury zamknie zewnętrzne rolety w ciągu gorącego dnia i zimnych nocy, a ogrzewanie przejdzie w tryb oszczędny lub wyłączy klimatyzację gdy postanowimy otworzyć okno lub pojedziemy do pracy. System zadba także, aby światła wyłączały się, gdy w pomieszczeniu nikt przez dłuższy czas nie przebywa. Ogród zostanie podlany, trawnik automatycznie wykoszony, a w przypadku zalania mieszkania automatyzacja zakręci dopływ wody.
Smart home nie wymaga dużej ingerencji podczas instalacji
Nowoczesne systemy mogą przesyłać między sobą informacje zdalnie lub kablowo. Komunikacja bezprzewodowa sprawia, że najczęściej nie jest wymagana żadna ingerencja w ściany budynku.Taka instalacja nie wymaga prowadzenia dodatkowych kabli komunikacyjnych. Rozwiązania bateryjne potrafią działać bez ładowania lub wymiany baterii nawet przez 2 lata (np. rozwiązania na protokole ZigBee).
Inteligentne systemy można montować wszędzie
Inteligentne urządzania nie są przeznaczone tylko do instalacji w domach, ale także w mieszkaniach i kawalerkach, w firmach oraz na zewnątrz.
Przykładowe elementy inteligentnego systemu
Inteligentny asystent głosowy – Urządzenia tego typu nie są drogie i umożliwiają dwustronną komunikację. Wirtualny asystent nasłuchuje poleceń wypowiadanych przez użytkownika i steruje inteligentnymi urządzeniami.
Czujnik otwarcia – System reaguje, gdy w naszym mieszkaniu zostaną otwarte lub zamknięte drzwi lub okna. Właściciel otrzymuje informację w postaci powiadomienia na telefon. Taki czujnik można wykorzystać również w inny sposób, np. zapalanie światła po otworzeniu drzwi, wyłączenie ogrzewania na czas wietrzenia pomieszczeń.
Odkurzacz automatyczny – Te bardziej zaawansowane posiadają także funkcje mycia podłóg i mapowania pomieszczeń. Odkurzacz może być sterowany ze smartfona, a także za pomocą komend głosowych oraz przez fizyczne uruchomienie urządzenia. Urządzenie warte uwagi, gdy zależy nam na utrzymaniu czystości.
Inteligentne gniazdka – Smart gniazdko występuje najczęściej w postaci adaptera, w którym można zaprogramować harmonogram pracy urządzeń typu lampki nocne, piecyki, urządzenia elektroniczne i sterować nim za pomocą smartfona lub komend głosowych. Adapter jest szczególnie przydatny w przypadku chęci przekształcenia zwykłych urządzeń na inteligentne, np. uruchomienie stojącego wiatraka, gdy temperatura otoczenia będzie wyższa niż 25 stopni.
Inteligentne oświetlenie – najczęściej w formie inteligentnych przełączników lub inteligentnych żarówek. To jeden z podstawowych elementów inteligentnego domu. Jest wygodny i przydatny, gdyż umożliwia włączanie, wyłączanie światła oraz kontrolę natężenia światła i barwy. Najczęściej tworzone automatyzacje integrują ze sobą czujniki wykrywające ruch, które automatycznie gaszą światło w przypadku nieobecności lokatorów w pomieszczeniu.
Inteligentna klamka do drzwi – Zgubiłeś klucze? Denerwuje Cię ciągłe szukanie kluczy po kieszeniach lub w torebce? Z inteligentną klamką do drzwi możesz zapomnieć o tych problemach. Takie rozwiązania pozwolą otwierać drzwi za pomocą specjalnej karty RFID, kodu pin, smartfona, a także czytnika linii papilarnych. Niektóre modele inteligentnych klamek umożliwiają przydzielenie dostępu do pomieszczeń jednorazowo, w określonych porach i dniach zdalnie za pomocą urządzenia mobilnego. Przyjeżdża do Ciebie rodzina, ale jesteś w pracy? – Wygeneruj im czasowy kod do mieszkania.
Inteligentny zawór – Czujnik zalania, gazu wykrywa wyciek i wysyła informację do zaworu, który zamyka dopływ. Takie rozwiązanie skutecznie chroni przed niespodziewanymi problemami. Każdy dom czekają problemy związane z pęknięciami rur, a takie systemy minimalizują straty materialne szczególnie, gdy nie ma nikogo w domu.
Inne gadżety – Jest wiele innych inteligentnych automatyczne zraszacze ze stacją pogodową, czujniki zalania, czujniki gazu, czujniki temperatury. To tylko niektóre z nich, a ich lista stale się powiększa.
Smart Home, Smart City
Cenimy wszelkie rozwiązania, które są ekologiczne, oszczędne, bezpieczne oraz wygodne, dlatego firma Energyeco zajmuje się również projektowaniem i montażem instalacji smart home oraz smart city. Poznaj szczegółową ofertę. Skontaktuj się z nami, a my postaramy się znaleźć inteligentne rozwiązania dla Twojego domu i ogrodu dopasowane do Twoich potrzeb.
Montaż inteligentnych rozwiązań, które komunikują się za pomocą przewodów wiąże się z poprowadzeniem kabla do każdego urządzenia. Nie zawsze jest Read more
Czasy, kiedy rozwiązania inteligentnego domu były bardzo drogie odchodzą w niepamięć. Wraz z rozwojem technologii ceny smart urządzeń spadły, a Read more
Nadprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia wiąże się ze stratami w postaci konieczności oddania energii elektrycznej do sieci. Z zewnętrznego źródła Read more