Podczas konferencji dnia 7 lipca 2020 r. w Warszawie zostały zaprezentowane podstawowe cele Polskiej Strategii Wodorowej. Tego dnia podpisano także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. Co to oznacza dla Polski? Więcej szczegółów w artykule.
Do rzeczy. Głównymi celami „Strategii Wodorowej Polski do 2030 r.” będą:
• „Stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych”– W 2030 roku planowane jest wykorzystanie 2-4 GW mocy z OZE do produkcji wodoru. Plany są ogromne: do tego czasu miałyby powstać fabryki ogniw wodorowych oraz elektrolizerów oraz przynajmniej jedna elektrociepłownia wykorzystująca wodór jako jedno z paliw.
• „Wzmocnienie roli wodoru w budowaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego” – Największa produkcja wodoru z elektrolizerów zgromadzonych w strefie offshore ma być wytwarzana na północy. Rozważane jest także powstanie autostrady wodorowej Północ-Południe.
• „Wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego” – Minister zakłada utworzenie około 15 stacji tankowania wodorem. Priorytetowo wodór ma być wykorzystywany do transportu ciężarowego. W planach jest także produkcja i wykorzystanie pierwszych lokomotyw na wodór oraz autobusów.
• „Przygotowanie nowych regulacji dla rynku wodoru” – Regulacje mają dotyczyć obrotu, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru w gospodarce.
Inwestycja w paliwa wodorowe ma przyczynić się przede wszystkim do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń.
Zastosowanie wodoru jako paliwa w transporcie niesie za sobą wiele korzyści. Ograniczone zostanie wykorzystanie rzadkich metali do produkcji akumulatorów (auta elektryczne). Ponadto czas tankowania będzie wynosił do kilku minut, co w przypadku akumulatorów jest trudne do wykonania. Zbiornik z wodorem charakteryzuje się także mniejszą objętością zbiornika niż pojazdy elektryczne.
Polska strategia wodorowa ma być gotowa i przekazana do rozpatrzenia Radzie Ministrów przed końcem 2020 roku. Konsultacje publiczne mają odbyć się już jesienią.
Źródło: Ministerstwo Klimatu
Podczas konferencji PCHET, firma Sescom S.A. zaprezentowała autorski projekt elektrolizera HgaaS. Paliwo wyprodukowane w procesie elektrolizy ma być bezemisyjną alternatywą Read more
Gdy kilka dni temu samochody elektryczne Tesla 3 i Tesla S otrzymały spolszczenie interfejsu, zaczęły pojawiać się rozważania na temat Read more
Nadchodzi likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który miał za zadanie dopłacać do zakupu aut elektrycznych. W to miejsce NFOŚiGW szykuje program Read more