Panele fotowoltaiczne o mocy do 800 Wp. Kto da więcej?

Panele fotowoltaiczne o mocy do 800 Wp. Kto da więcej?

Na początku tego roku pojawiły się informacje o pojawieniu się paneli fotowoltaicznych Trina Solar o mocy 500 Wp. Nie trzeba było długo czekać na konkurencję, która zaczęła ogłaszać produkcję paneli o coraz większej mocy. Czy faktycznie „większe znaczy lepsze”, czy może to po prostu kolejny chwyt marketingowy stosowanych przez producentów fotowoltaiki, którzy nie potrafią się niczym innym wyróżnić?

Panele 500 Wp i 600Wp od Trina Solar

Na początku 2020 roku świat obiegła informacja o wprowadzeniu paneli fotowoltaicznych o mocy 500 Wp przez Trina Solar – Chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych. Zostały przeznaczone do instalacji w miejscach, w których do dyspozycji jest duża powierzchnia nie bez przyczyny. Ich wymiary są bardzo duże, a sprawność sięga 21%. Panele będą dostępne w wersji mono-facial i wersji bi-facial z aktywną drugą stroną panela dodatkowo zwiększającą uzysk energii.

Kilka tygodni temu Trina Solar zapowiedziała podbicie stawki do paneli o mocy 600 Wp. Ich sprawność ma przekraczać 21%, ale obecnie firma nie podała terminu seryjnej produkcji.

Podczas targów przemysłu fotowoltaicznego SNEC 2020 zaprezentowano moduł o mocy 660 Wp, który jest zoptymalizowaną wersją modułu 600 Wp. Charakteryzuje się sprawnością na poziomie 21,2%.

Inni producenci dołączają do wyścigu

Kolejni chińscy producenci zaczęli ogłaszać wprowadzenie modułów o wyższej mocy. Produkcja paneli o mocy 600 Wp zapowiedziało już kilku producentów: Suntech, Jinko Solar, Risen Solar, Jollywood. 

Na tych wartościach się jednak nie skończyło. Od lat szczególnie w przypadku chińskich producentów (nie tylko branży fotowoltaicznej) można zaobserwować tendencję do chwalenia się pustymi, dużymi liczbami. Tym razem również znalazło się kilka firm, które zaprezentowały jeszcze większe moduły. 

Chińska firma Tongwei znana jedynie z produkcji ogniw fotowoltaicznych ogłosiła wprowadzenie modułu o mocy 760-780 Wp i wymiarach 2357 x 1612 mm. Waga wyniesie 39, a sprawność modułu ma wynosić 21,9%. 

Najwięcej mocy zaproponowała firma JA Solar, ogłaszając (oprócz rozpoczęcia produkcji serii Deep Blue 3.0) wprowadzenie na rynek modułu o mocy 800 W. Sprawność modułu ma wynosić 20.5%.

Mniejsze nie znaczy gorsze (a niekiedy nawet lepsze)

Duże panele to z jednej strony korzyść związana z możliwością zastosowania mniejszej liczby modułów, a z drugiej strony mniejsza elastyczność podczas montażu. Panele są bardzo duże i zamontowanie ich na dachach o ograniczonej powierzchni może być bardziej problematyczne. Ponadto bardziej od ilości Watów liczy się sprawność modułu.

Dlaczego ilość Watów nie jest najważniejsza?

Ilość Watów określa ile energii jest w stanie wyprodukować jeden panel fotowoltaiczny. Nie uwzględnia on innych informacji, jak chociażby zajmowanej powierzchni modułu. Z tego względu sprawność paneli jest bardziej miarodajnym wyznacznikiem, ale nie tylko sprawność należy wziąć uwagę podczas wyboru modelu paneli.

Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule: Parametry techniczne paneli fotowoltaicznych – na co zwracać uwagę?

Jinko Solar i sprawność ogniw 24.79%

Oprócz paneli charakteryzujących się dużą mocą, firma Jinko Solar zaprezentowała moduł serii Tiger Pro o wysokiej sprawności ogniw wynoszącej 24.79%. Natomiast sprawność całego modułu będzie niższa i wyniesie 22.3%. Mimo to taki wynik sprawia, że Jinko staje się pod tym względem jednym z czołowych producentów w branży PV.

W module Tiger Pro zastosowano technologię TOPCon (tunnel-oxide passivating contact) oraz tiling ribbon ograniczającą przerwy między ogniwami. Panel ma składać się z 78 ogniw typu N. 


Nowy rekord sprawności tandemowego ogniwa fotowoltaicznego

Instytut Fraunhofer ISE od lat pracuje nad ogniwami łączącymi ze sobą kilka rodzajów przewodników. Założeniem naukowców jest maksymalne wykorzystanie spektra Read more

Parametry techniczne paneli słonecznych – na co zwracać uwagę?

Na Polskim rynku branży fotowoltaicznej coraz częściej obserwuje się tendencje do wyróżniania się coraz wyższą mocą paneli fotowoltaicznych. Jednak to Read more

Półprzezroczyste ogniwa słoneczne – przyszłość dla rolników?

Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more

Sejm przyjął nowelę dot. poprawy efektywności energetycznej

Warszawa, 17.03.2021 (ISBnews) - Sejm przyjął nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, zakładającą minimalizowanie obciążeń dla podmiotów, które w ciągu najbliższych Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *