Instytut Fraunhofer ISE od lat pracuje nad ogniwami łączącymi ze sobą kilka rodzajów przewodników. Założeniem naukowców jest maksymalne wykorzystanie spektra promieni słonecznych padających na panele fotowoltaiczne. Tym razem pochwalili się nowym rekordem sprawności tandemowego ogniwa fotowoltaicznego złożonego z warstwy krzemowej i warstw półprzewodników z grupy III-V.
Tanie ogniwo tandemowe?
Ogniwa wielowarstwowe charakteryzują się wyższą sprawnością niż tradycyjne jednowarstwowe. Są niestety także droższe w produkcji, więc ich stosowanie jest niszowe. Korzysta z nich przede wszystkim przemysł kosmiczny oraz panele fotowoltaiczne z soczewkami skupiającymi promienie słoneczne.
Szersze zastosowanie ogniw wielowarstwowych będzie jednak możliwe dzięki obniżeniu kosztów produkcji. Instytut ogłosił, że osiągnięta sprawność ogniw tandemowych na poziomie 25,9% jest przełomowa dzięki wykonaniu ogniw prostszym i tańszym sposobem. Jest to wzrost o 1,6% w stosunku do poprzedniej rekordowej sprawności ogniwa wykonanego w tej samej technologii (24,3% – rekord z 2019 roku).
Rekordowe ogniwo zostało po raz pierwszy wyprodukowane na niedrogim podłożu krzemowym. Warstwy półprzewodników z grupy III-V nie były tworzone na podłożu polerowanym chemicznie i mechanicznie, ale na płytce krzemowej, która została poddana jedynie procesom szlifowania i trawienia.
Niemieccy naukowcy na swoim koncie posiadają podobne w konstrukcji ogniwa, na którym osiągnięto sprawność 34.5%, jednak są o wiele droższe. Ogniwo słoneczne zostało wykonane z arsenku galu na krzemie. Przez to technologia jest wydajna, ale droga.
Produkcja wodoru z ogniw tandemowych
Opracowane ogniwa są idealne do elektrolizy dzięki wysokiemu napięciu. Być może technologia wniesie wkład w nośnik magazynowania energii jakim jest wodór.
Źródło: PV-magazine.de
Na początku tego roku pojawiły się informacje o pojawieniu się paneli fotowoltaicznych Trina Solar o mocy 500 Wp. Nie trzeba Read more
Na Polskim rynku branży fotowoltaicznej coraz częściej obserwuje się tendencje do wyróżniania się coraz wyższą mocą paneli fotowoltaicznych. Jednak to Read more
Według nowych badań szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących Read more
Warszawa, 17.03.2021 (ISBnews) - Sejm przyjął nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, zakładającą minimalizowanie obciążeń dla podmiotów, które w ciągu najbliższych Read more